John Coltrane

John Coltrane | foto: archiv

Na okraj: John Coltrane stále inspiruje

Vliv jedné z největších osobností dějin moderního jazzu, saxofonisty Johna Coltranea (1926-1967), výrazně zasahuje i na současnou hudební scénu.

Johnu Coltraneovi by letos - nebýt jeho divokého životního stylu, který nepřímo souvisel s jeho předčasnou smrtí - v září mohlo být osmdesát let. Byl jedním z nejuznávanějších a jazzových hudebníků druhé poloviny dvacátého století.

Album SF Jazz Collective 2 (Nonesuch/Warner Music), druhý počin volného osmičlenného sdružení jazzových hudebníků ze západního pobřeží Spojených států, vedených velmi známým saxofonistou Joshuou Redmanem, je programovou poctou právě Coltraneovi.

Na loňském živě nahraném debutu vysekl SF Jazz Collective poklonu zakladateli free jazzu Ornettu Colemanovi prostřednictvím interpretace jeho skladeb, jež byly proloženy autorskými příspěvky členů sdružení. Aktuální album se drží stejného principu.

SF Jazz Collective reinterpretoval čtyři Coltraneovy skladby včetně jednoho z jeho nejslavnějších opusů, slavné balady Naima. S jejich nevšedními úpravami přispěl souboru veleslavný, dvěma cenami Grammy ověnčený aranžér Gil Goldstein.

Stejným počtem skladeb i tentokrát přispěli členové SF Jazz Collective: trumpetista Nicholas Payton, saxofonista Miguel Zenón, bubeník Eric Harland a přirozeně také kapelník a saxofonista Joshua Redman.

Nové skladby v konkrétních prvcích na coltraneovský rukopis přímo nenavazují - recyklace nebyla zadáním projektu. Vzhledem k vlivu, který Coltrane na formování všech zúčastněných měl a jistě stále má, ovšem lze v přeneseném významu veškerou dnešní hudbu SF Jazz Collective považovat za pokračování jeho duchovního odkazu.

Johna Coltranea si ovšem aktuálně nemusíme připomínat pouze v interpretaci dnešních hudebníků. Dvojalbum One Down, One Up (Impulse/Universal) prezentuje dříve nedostupné nahrávky tzv. klasického Coltraneova kvartetu z jara 1965.

Byly pořízeny v newyorském klubu Half Note za účelem nočního rozhlasového vysílání (proto také každý disk obsahuje moderátorovy vstupy. Pro současné vydání je produkčně připravil saxofonistův syn - též hudebník - Ravi Coltrane.

Čtyři rozsáhlé improvizace na Coltraneova témata jen dokreslují známý fakt kongeniální a ve své době i dnes jen zřídka slýchané souhry kvartetu, který kromě leadra tvořil pianista McCoy Tyner, kontrabasista Jimmy Garrison a bubeník Elvin Jones.

Právě jaro 1965 bylo pro Johna Coltranea jedním ze zlomových okamžiků - octl se na prahu nespoutaného freejazzového projevu. Nahrávka tak kromě čiré radosti ze skvělé hudby s sebou nese i značný dokumentární význam.

Když už padla zmínka o Ravim Coltraneovi, který se "potatil" a hraje též na tenor- a sopránsaxofon, zanedlouho se s jeho uměním budeme moci setkat tváří v tvář. Bude totiž jednou z hlavních hvězd prvního ročníku Bohemia Jazz Festu, který inicioval Čechoameričan Rudy Linka, známý jazzový kytarista.

Bohemia Jazz Fest se uskuteční 13. července na pražském Staroměstském náměstí, o den později v Prachaticích a 15. července v Českých Budějovicích, a to ve všech případech zdarma.

Kromě Raviho Coltranea zde vystoupí i řada dalších velkých hvězd jazzu a okolních žánrů, mimo jiné kytarista Bill Frisell, americké skupiny N.Y. Punk Funk All Stars a Yellowjackets a samozřejmě Rudy Linka.