Marilyn Monroe - ještě pod původním jménem Norma Jeane Bakerová v roce 1947...

Marilyn Monroe - ještě pod původním jménem Norma Jeane Bakerová v roce 1947 (foto z knihy Marilyn v textech, fotografiích a písních) | foto: BB/art

Na Marilyn stačí koukat, Smoljak mluví k věci, Novák by zasloužil poctivost

  • 0
Životopisné knížky o slavných lidech z oblasti umění a kultury lze zpracovat různým způsobem a s různým výsledkem. Následujících sedm minirecenzí ukazuje sedm z těchto možností.

RICHARD HAVERS & RICHARD EVANS: Marilyn v textech, fotografiích a písních (BB/art)
Marilyn v textech, fotografiích a písníchUž z názvu je jasné, že nemůžeme očekávat hlubokou či objevnou biografii filmové hvězdy s odborným rozborem jejích rolí. Samotný formát a zpracování knihy otevřeně napovídá, že se jedná především o dárkový předmět. Ocení ho ctitelé krásy a šarmu Marilyn Monroe, kteří se chtějí pokochat bezmála dvěma sty jejích fotografií. K tomu si pustit dvacítku písniček z jejích filmů z přiloženého cédéčka - a jen tak mimochodem vstřebat i těch pár základních životopisných a filmografických faktů. Nic proti, na někoho asi opravdu stačí se jen dívat.

BLANKA ČECHOVÁ: Mým divákům (Paseka)
Blanka Čechová: Mým divákůmKniha dosud nepublikovaných rozhovorů s Ladislavem Smoljakem přináší zajímavý pohled na všestrannou osobnost známého režiséra a herce z několika různých úhlů. Probírá nejen čistě divadelnická či filmová témata. Smoljak hovoří také o nešvarech v politice či o inflaci slov v médiích, o svých důvodech k eurooptimismu či o sisyfovském boji proti komunistům. A protože kniha vznikala v době prací na poslední hře Divadla Járy Cimrmana České nebe, jedná se o Smoljakovy názory a pohledy poměrně aktuální.

STEPHEN MILLER: Johnny Cash (Volvox Globator)
Stephen Miller: Johnny CashSolidní životopis snad nejslavnějšího zpěváka country probírá celou jeho uměleckou i životní dráhu ve velmi střízlivém duchu. Zachycuje ji bez důrazu na laciné senzace (kterých by v Cashově životaběhu šlo nalézt dost a dost), bez přehnaného zbožštění a přitom se zřejmým silným vztahem autora k objektu jeho zájmu. Kniha vznikala v posledních letech Cashova života (bez jeho přímého přičinění), jeho smrt v roce 2003 autor zaznamenal v doslovu. Pár tiskových chyb a překladatelských neobratností je jen lehkým stínem na více než pětisetstránkové knize.

MIROSLAV GRACLÍK, VÁCLAV NEKVAPIL: Petr Novák – Klaunova zpověď (Nakladatelství XYZ)
Graclík: Petr Novák - Klaunova zpověďNa většinu další knihy autorů, kteří podobné opusy sekají jak Baťa cvičky, stačí šikovná písařka a průkazka do studovny novin a časopisů v Městské knihovně. Dobré tři čtvrtiny pětisetstránkové knihy (na mimořádně vděčné téma, které by si zasloužilo zpracovat skutečně poctivě) tvoří zkompilované články, recenze či celé rozhovory. Dlužno kvitovat, že "autoři" knihy aspoň uvádějí, odkud jsou texty převzaty. Pár rozhovorů, pořízených přímo pro tuto knihu není sice od věci, tvoří ale pouhý základ toho, na čem by příští skutečný Novákův životopisec měl stavět.

PATTIE BOYDOVÁ a PENNY JUNOROVÁ: Wonderfull Today (Československý spisovatel)
Pattie Boyd: Wonderfull TonightVzpomínky milenek rockových muzikantů obvykle bývají jen drbárna a nadbytečná "přidaná hodnota" k hudební ikonografii. Mezi těmito ženami jsou ale výjimky a jednou z nich je právě Pattie Boydová. Podtitul její knihy zní George Harrison a Eric Clapton – Mí osudoví muži. Upřímně řečeno, první kapitoly, vyprávějící o jejím "životě před Georgem" (se kterým se seznámila při natáčení Perného dne), asi většina čtenářů přeskočí. Ty následující ale přinášejí spoustu postřehů, z nichž mnohé dovysvětlují věci, které známe z oficiálních životopisů či diskografií nejen těchto dvou výjimečných kytaristů.

PETR HRUŠKA: Někde tady – Český básník Karel Šiktanc (Host)
Petr Hruška: Někde tady"Bude to psaní o poezii, takže marnost. Bude to psaní o silné poezii, takže dvakrát marnost," začíná svou knihu-poctu kolegovi od kolegy básník (ale také literární historik) Petr Hruška. Jeho kniha o Karlu Šiktancovi je však, upřímně řečeno, úplně "jiná liga" oproti všem titulům, o kterých byla v tomto přehledu dosud řeč. Nejen typem tvorby toho, o němž je psáno, ale zejména způsobem, jakým je jeho život a zejména tvorba pojednána. Hruška je sleduje do hloubky, v kontextu nelehkých dobových souvislostí, s mimořádným vcítěním, pochopením a láskou.

JOHANNES URZIDIL: To byl Kafka (Dokořán/Jaroslava Jiskrová-Máj)
Johannes Urzidil: To byl KafkaDo češtiny dosud nepřeložený soubor esejů z pera Kafkova generačního druha není ani zdaleka klasickou biografií, o Franzi Kafkovi nicméně vypovídá mnohé. Johannes Urzidil přivádí čtenáře do Prahy 20. let a názorně líčí nabitou tvůrčí atmosféru, v níž se pohybovali tehdejší velikáni literatury a výtvarného umění. Těsné propojení s Kafkou a s prostředím, které ho ovlivňovalo, dovoluje Urzidilovi vykládat Kafkovo dílo z perspektivy důvěrného přítele a "fanouškům" nejslavnějšího česko-německého autora přináší řadu nových podnětů.