Freddie Mercury - Queen

Freddie Mercury z kapely Queen zpívá na charitativním koncertě Live Aid na londýnském stadionu Wembley (13. července 1985) | foto: Corbis, Profimedia.cz

Na legendu jako je Freddie Mercury se nezapomíná

  • 5
V úterý by se dožil šedesáti. A přestože od jeho smrti uplyne v listopadu už patnáct let, narozeninové vzpomínky budou bombastické.

ČTĚTE TAKÉ:
Party na počest Mercuryho nebude, duchovní jsou proti

Na mnoha místech světa se sejdou davy lidí, ale hlavním místem oslav se stane prostor pod sochou ve švýcarském Montreux, která Freddieho Mercuryho zachycuje v typické koncertní póze. S doširoka rozkročenýma nohama, levá ruka se opírá o tyč mikrofonu, pravá je vítězně napřažena nad hlavou.

Freddie Mercury. Zpěvák, který dokázal svým pronikavým hlasem zfanatizovat davy. A nejen jím. Vzpomínáte na koncerty, kdy jako pyšný kohout poskakoval po pódiu v neuvěřitelně obtažených kombinézách s kšandami a odhalenou chlupatou hrudí? Nebo na křiklavé uniformy všech možných druhů a barev s nezbytnou koženou kšiltovkou na hlavě a hustým knírkem pod nosem? Na taneční kreace, které mu mohl závidět leckterý baletní mistr, a na neuvěřitelný hlasový rozsah tři a půl oktávy?

Fanoušci, kteří do Montreux 5. září dorazí, budou mít možnost setkat se s Freddieho matkou a sestrou, které si přijedou poslechnout nejslavnější písně skupiny Queen v podání symfonického orchestru.

Slavit se však bude i jinde. Němci vzdají Mercurymu hold muzikálovým představením We will rock you, na show v Londýně má zase dorazit celý zbytek skupiny Queen - Brian May, Roger Taylor a John Deacon. Ani Česko na charizmatického zpěváka nezapomíná: v sobotu 25. listopadu pořádá v Praze český fanklub tradiční vzpomínku s revivalovými kapelami, hlavním hostem oslav bude Michal Pavlíček.

Potřeštěný génius
Čím to, že Freddie pořád zůstává nezapomenutý? Jak to, že i po letech ho fanoušci věrně obdivují a vzdávají mu pravidelně čest? Vždyť ani jeho vzory Jimi Hendrix či John Lennon nebo Jim Morrison nemají po světě tolik fungujících fanklubů. Odpověď je vlastně jednoduchá - Freddie Mercury jako osobnost pořádně vyčníval. Byl skutečně originální. Potřeštěný, až přehnaně exhibicionistický a marnivý. Provokativní pozér, o němž nejbližší tvrdili, že má křehkou duši, a jenž byl jako dítě stydlivý. Pro některé génius, pro jiné totální blázen.

Freddie Mercury se narodil 5. září 1946 na ostrově Zanzibar jako Farrokh Bulsara v perské rodině, která pocházela z Indie. Otec byl úředníkem britské koloniální správy, což s sebou neslo časté stěhování. Když bylo Farrokhovi pět let, přesídlili Bulsarovi do Bombaje, nějaký čas pobývali i na ostrově Pemba. Na přání matky se v té době začal učit na klavír a navštěvoval misijní školu vedenou řádovými sestrami. Když později přestoupil na internátní školu v Panchgani, dostal do života od spolužáků přezdívku. Začal si říkat Freddie (což je pouhá anglická verze jeho původního jména).

Byl nesmělý a inteligentní, patřil k třídním premiantům. Ve třinácti založil první kapelu s názvem The Hectics, zároveň však zpíval ve sboru a hrál v místním divadle. V lednu roku 1964 se Bulsarovi definitivně přestěhovali do Británie. Sedmnáctiletý Freddie nastoupil na londýnskou uměleckou akademii Ealing College Of Art, aby studoval grafickou ilustraci. V té době podle vzpomínek spolužáků objevil svět módy a začal se strojit jako hvězda. Byť neměl moc peněz, tvářil se jako boháč. Možná i tím zaujal baskytaristu Tima Steffella, který ho s sebou vzal na zkoušku kapely Smile.

V momentě, kdy vstoupil do jejich zkušebny, začala se v podstatě psát historie skupiny Queen. Tam se totiž poprvé setkal s kytaristou Brianem Mayem a bubeníkem Rogerem Taylorem. Pravda, společně začali hrát až o čtyři roky později, ale přáteli se stali už tehdy. V roce 1971 se k trojici přidal baskytarista John Deacon a v tomhle složení vydrželi hrát dvacet let. Freddie si ještě předtím stihl změnit i příjmení. Z Bulsara se stal Mercury podle božího posla z římské mytologie. Neskromné, že? Ale typické.

Láska zabíjí
O jeho vztahu k mužům i ženám (těch bylo mnohem méně) se popsaly snad stovky stohů papíru, stejně jako o divokých sexuálních a kokainových večírcích, v jejichž pořádání byl skutečným mistrem. Nakonec ho zabilo to, co ho kromě muziky bavilo na životě nejvíc - nenasytná vášeň. Přesně jak zpíval v písni Love Kills (Láska zabíjí). AIDS tajil pět let. Před zbytkem kapely, před svou rodinou, před veřejností.

Dokázal se sice fanouškům přiznat k homosexualitě, dokonce i k promiskuitě, odvahu k oznámení, že se nakazil AIDS, našel až těsně před smrtí. Když 27. listopadu 1991 oběhla svět zpráva, že Freddie Mercury je mrtev, hudební svět byl v šoku. Přišel o autora hitů jako Bohemian Rhapsody, We Are the Champions či Somebody to Love. Všem bylo jasné, že tak jako on už ty skladby nikdy nikdo nezazpívá.