Na vlastní nebezpečí - Jiří Langmajer - Na vlastní nebezpečí, snímek z natáčení nového filmu Filipa Renče | foto: David Port, MF DNES

Na Langmajera číhá nebezpečí podle Renče

V právě natáčeném filmu režiséra Filipa Renče, pojmenovaném Na vlastní nebezpečí, čekají na Jiřího Langmajera divoké Karpaty.

Na slunném vltavském nábřeží působili pohodově: prostě výprava, která se ve veslařském klubu právě balí na prázdninový výlet. Ale příští rok, až bude tým akčního dramatu Na vlastní nebezpečí natáčet v Karpatech na divoké řece s vodopády, idyla skončí.

Parta dobrodruhů
"Jen co dokončíme pražské záběry, poženu je do posilovny," slibuje režisér Filip Renč hercům v čele s Jiřím Langmajerem. "Samozřejmě na sobě budu pracovat, musím se dostat do kondice, aby mi pak někde neruplo v zádech. Ale nejdůležitější je, abychom se dali dohromady jako tým," míní Langmajer.

Je rád, že se konečně pracovně sešel s Renčem, navíc u filmu naprosto odlišného typu, než se běžně v Česku točí. Jen žertem dodává, že prý by potřeboval vypadat "jako tady Filip".

Míní tím urostlého Filipa Blažka, který představuje profesionálního vůdce výpravy. Langmajerův hrdina si ho najme, protože se rozhodl pátrat po záhadě dávné smrti svého otce-kajakáře v rumunských peřejích.

"Už mám za sebou záběry z  kanálu v Troji, ale není to legrace jen tak začít jezdit na kajaku. Zaplaťpánbůh za to vlečné zařízení, které mě jistilo," přiznává Blažek. Z vody má sice ještě trochu respekt, ale zároveň prý je "adrenalinový typ". Něco se naučí, něco zvládnou kaskadéři.

Tréninkem projdou i ostatní herci představující náhodnou sestavu výletníků, kteří si zaplatili dobrodružnou plavbu a nečekaně bojují o život s místní milicí. Mladý pár hrají Václav Jiráček a Lucia Šipošová – jediná žena na vodě a kromě rumunské kolegyně, jež ztvární dceru tamního rybáře, také jediná žena v celé herecké sestavě. Strach nemá.

"Já jsem dost velký cestovatel, i když zrovna rafting jsem ještě nezkusila. Jsem zvyklá na krajní situace, takže psychicky to možná zvládnu nejlíp," vzkazuje mužům. "Taky doufám, že mě budou trochu hýčkat, ale vařit ani prát jim nehodlám," směje se mladá slovenská herečka.

Finále pro kaskadéry
Sestavu uzavírá Miroslav Krobot v roli učitele zeměpisu – postavy, jakou by člověk na raftu nečekal. "To je na něm právě zajímavé, že sem vlastně nepatří. Je záhadný, možná trošku komický, ale rozhodně nejde o karikaturu hlupáka na výletě," vysvětluje Krobot.

Láká ho představa pěti týdnů v rumunské přírodě s uzavřenou komunitou lidí i vzácná možnost být u zrodu českého filmu, jenž slibuje napětí a akci. Takže v sobě objevil duši dobrodruha? "To bych zrovna neřekl, mám strach. Ale zvědavost převážila," směje se.

Zato Renč i scenárista Josef Urban se k dobrodruhům hlásí. Jejich příběh vychází ze skutečné události v Černé Hoře, filmaři však zvolili Černou řeku v Rumunsku a pro dramatické finále obří vodopády v Bosně a Hercegovině, které prý Renč hercům radši ještě neukazoval.

Scény pod palbou a pod vodou, širokoúhlý formát – kolik stojí taková podívaná? "Osmadvacet milionů korun," říkají producenti Rudolf Biermann a Tomáš Hoffman, podepsaní i pod díly Jiřího Vejdělka Účastníci zájezdu a Roming. Na Renčově titulu se podílí rumunská společnost Mediapro, televizní práva koupila Nova a do kin film míří v roce 2008.

,