Ďáblova dílna

Ďáblova dílna - Fotografie z filmu Ďáblova dílna | foto: archiv MFF Karlovy Vary

Na které filmy se vyplatí ve Varech vystát frontu

  • 2
Více než dvě stovky filmů za deset dnů člověk zkrátka nestihne, i když vynechá předpremiéry titulů, na něž zajde později v klidu do kina.

Ale karlovarský festival nabízí také úspornější verzi, řekněme jeden až dva filmy denně, zato však takové, které hned tak nebudou k vidění či patří k vyloženým kuriozitám.

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny. Čerstvý nositel Zlaté palmy letošního festivalu v Cannes. Nikoli moralita, nýbrž syrový rumunský příběh o studentce netušící, co ji čeká, když chce přerušit své nechtěné těhotenství v zemi zakázaných potratů.

Tuyino manželství. Pro změnu vítěz letošního Berlinale, obraz z mongolských stepí, kde žije hrdinka se dvěma dětmi a s ochrnutým manželem. Vypovídá o síle lásky, o ženské statečnosti a touze zůstat v místech, kde se člověk narodil a cítí se tam doma.

Dech. Režisér Kim Ki-duk patří k vzývaným stálicím karlovarského publika. Ve svém čtrnáctém snímku vypráví o ženě trpící mužovou nevěrou, která se upne k odsouzenci na smrt, jehož zná pouze z televize. Manžel však jejich zvláštní vztah odhalí.

Ďáblova dílna. V pozadí snímku, jejž natočil Stefan Ruzowitzky, stojí skutečný osud padělatele Salomona Sorowitsche. Když se octl v koncentračním táboře, využili ho nacisté k tajné operaci, jejímž cílem byl tisk falešných librových a dolarových bankovek.

Idlewild. Hudebními cenami Grammy ověnčený tandem Out-Kast - André Benjamin a Antwan A. Patton - se chopil i herecké šance. Na americkém Jihu za prohibice se odehrává drama spolumajitelů muzikantského klubu; mihnou se tu i Patti LaBelle a Macy Gray.

Kapela přijela. Docela jiný typ muziky reprezentuje zábavná historka o policejní kapele z Egypta, která má v Izraeli hrát při otevírání
arabského kulturního centra. Ale na letišti ji nikdo nečeká, takže se musí protloukat v neznámém světě sama.

Zavraždění Johna Lennona. Z Velké Británie přichází pokus o průnik do mysli Marka Davida Chapmana, který roku 1980 zastřelil Johna Lennona. Film vznikal na skutečných místech, také veškeré dialogy vycházejí z Chapmanových deníkových záznamů.

Sugarlandský expres. V sekci Nový Hollywood, jež připomíná nástup dnešních mistrů, figuruje i třiatřicet let starý film Stevena Spielberga. Manželé pokoušející se zabránit adopci svého syna prchají Texasem před štvanicí aut s policisty a reportéry.

Hezké sny. Závěrečný film festivalu uvede osobně režisér Jake Paltrow. Což bude příležitost uvidět alespoň bratra hvězdné Gwyneth Paltrowové, která si v jeho komedii o příliš dokonalé dívce snů zahrála po boku Martina Freemana či Dannyho DeVita.

Zidane: Portrét z 21. století. V sekci Galerie, jež se věnuje videoartu, se představí současná senzace svého druhu, portrét fotbalové hvězdy s hudbou skotských rockerů. Tvůrce fascinuje detailní sledování Zinedina Zidana po devadesát minut zápasu.

Praha. Malý chyták: mezi deseti snímky z Evropy, které vybrali kritikové listu Variety, je sice i domácky znějící Praha, ale jde o dánské manželské drama. A páru v krizi rozhodně neprospěje výlet do české metropole, jejíž tvář tu není pouze lichotivá.

Pavouci I a II. Ač titul naznačuje spíše současný béčkový horor, ve skutečnosti se pod ním tají unikát z let 1919-1920, rané dílo Fritze Langa. Krutá osudová žena se zločinným gangem Pavouků a statečný dobrodruh se utkají kvůli diamantu - v němé verzi.