Na koberci vedle hvězd a pak zase domů

Dvoudílný snímek Mlhy Avalonu vyrobila americká televize TNT. Líčí artušovskou legendu. Točil se v tuzemsku. A vedle herečky Anjeliky Hustonové v hlavní roli, maskérů či kameramanů získali nominaci na výroční cenu Emmy i spolutvůrci jeho výpravy Barbora Bucharová a Jaromír Švarc.

Sbalili tedy smoking a večerní róbu, jak jim předepisovala pozvánka, a letěli na slavnost do Los Angeles, kde se tyhle americké televizní obdoby filmových Oscarů rozdávaly. Poté následoval návrat do Prahy, kde se o jejich úspěchu takřka neví.

"Nebyli jsme ve své profesi z Čechů první, loni tu byl Ondřej Nekvasil, který na rozdíl od nás vyhrál," připomínají. Nicméně i nominace mezi pět nejlepších znamená v téhle branži světovou vizitku, která může být doporučením pro další práci - tedy v očích zahraničních produkcí, tuzemských sotva. "Dostali jsme také nabídku vstoupit do americké akademie. Členské poplatky sice stojí nějaký ten dolar, ale vedle prestiže to má i další výhody, třeba zlevněné vstupenky do kina - v Americe," usmívá se Švarc.

Nakonec v jejich kategorii vyhrála rovněž televize TNT, ale s projektem jménem James Dean. V zákulisí se prý šuškalo, že podíl na tom může mít střídání stráží v čele stanice. Mlhy Avalonu vyrábělo předchozí vedení, kdežto Deana už vedení nové, jež na "své dítě" zaměřilo víc reklamy.

"Zřejmě proto, že jsme zvolili jiné pojetí než všechny dřívější, spíše pohádkové přepisy legendy o rytířích kulatého stolu," míní Bucharová, proč byly nominovány Mlhy Avalonu. Český tým vyšel z původní architektury, kdy se v Anglii zbytky pohanského kultu a římských vlivů mísily s příchodem křesťanství. Každý prvek byl co možná nejvěrnější: slavný hrad Camelot postavený na poděbradském stadionu, obdoba kamenných objektů Stonehenge vybudovaná na Litoměřicku, bitvy na loukách pod Točníkem, ale i každičká přilba, praporec, gobelín. Češi dostali plnou důvěru i svobodu - museli se jen vejít do zadaného rozpočtu. Ale když výzdoba hrdinčina sídla na Avalonu tenhle rámec překročila, producent důvody uznal a peníze přidal. Výprava tohoto snímku pak bojovala o Emmy například s mnohonásobně dražším Hanksovým a Spielbergovým projektem z druhé světové války, seriálem televize HBO Bratrstvo neohrožených. "Tom Hanks přišel na ceremoniál osobně, aby své dílo podpořil," líčí Bucharová večer po boku hvězd.

Nejvyšší kněžka nechce ztratit moc nad mystickým světem ani králem Artušem. To je základ televizního filmu Mlhy Avalonu, který v tuzemsku vyšel na videokazetách.
Mediálně sledovanější večer Emmy, kde se udílejí ceny herecké, se konal odděleně od pocty zaměřené na trofeje tvůrčí a technické. Nicméně lesk v hollywoodském stylu si naši vyslanci užili. Řady limuzín, červený koberec, tříhodinový ceremoniál v sále pro 2800 lidí; prý jediná volná místa byla ta dvě, na něž si Bucharová se Švarcem coby nominovaní mohli přivést hosty na poukázky za pět set dolarů. A pak byl slavnostní ples s večeří, kde měl každý ze stovek stolů vlastního číšníka. "Američané si na nic nehrají, prostě takoví jsou," popisuje Švarc zámořskou zálibu ve velkolepých show.

O svém výletu vyprávějí s úsměvem, u rychlé kávy během krátké přestávky, kterou si mohou dovolit při přípravě dalšího zakázkového projektu - opět výpravného filmu jménem Van Helsing. "Víc o něm říci nesmíme, taková jsou pravidla," omlouvají se. Z listu Hollywood Reporter vyplývá, že jména Bucharová - Švarc se ocitnou v titulcích amerického velkofilmu o boji doktora Van Helsinga s upírem Draculou, Frankensteinovou nestvůrou, vlkodlakem a jinými bájnými bytostmi zla. Režisér obou dílů Mumie Stephan Sommers ho bude natáčet s hercem Hughem Jackmanem během příštího roku - mimo jiné také v Praze.

Jaromír Švarc a Barbora Bucharová byli nominováni na americké ceny Emmy.

,