Na kina útočí Příběh žraloka

Může se úspěch opakovat? Tým společnosti DreamWorks, který za Shreka získal vůbec prvního Oscara udíleného animovaným filmům, se vrací s neméně ctižádostivou novinkou - s podmořskou komedií o rybí mafii Příběh žraloka.

"Je to film plný citu, stejně jako Shrek," tvrdí producent Jeffrey Katzenberg o snímku, který po dvou víkendech v kinech ve Státech vynesl téměř devadesát milionů dolarů a pozítří vstoupí do české distribuce. "Jenom svět hrdinů sleduje s lehkou ironií a ač se také odvolává na pohádky, používá schéma mafiánského filmu a se smíchem je obrací naruby."

Režisérka oscarového Shreka Vicky Jensonová si dala na své další práci o to víc záležet. "Základ zábavy je prostý: mafiánskou komedii s městským společenským zázemím umístíme pod hladinu moře," shrnuje Jensonová, jíž s režií pomáhali Bibo Bergeron a Bob Letterman.

Svět už dobyla animovaná výprava do hlubin oceánu Hledá se Nemo. Nyní se místo prvňáčka s ploutvemi Nema představí upovídaný rybí výrostek Oscar posedlý hip-hopem, jenž sní o slávě a penězích. Korunní princ mořské mafie, útlocitný žralok Lenny, zase tají své vegetariánství. Spojí je nejprve lež a pak přátelství.

Anglicky je mluví Will Smith a Jack Black - a nebyli jedinými hvězdami ve studiu. Robert De Niro propůjčil hlas "kmotrovi" žraločího rodu, Renée Zellwegerová něžné rybce Angie, Angelina Jolieová zase její sokyni, svůdné Lole. Dokonce i režisér mafiánských příběhů Martin Scorsese přijal roli nadutého šéfa myčky velryb.

Teprve když byly rozdány hlasy postav, tvůrci začali k hercům a k charakterům hrdinů hledat vhodné typy ryb. "Viděli jsme spoustu dokumentů z hlubin, prolistovali katalogy, navštívili akvária. Ač jsme pracovali s nadsázkou, snažili jsme se uznávat i realitu," dodává Bergeron.

Pro podobu Oscara zvolili filmaři rybu-čističe s pestrobarevnými pruhy, Angie je ryba andělská, jejíž rozprostřené ploutve působí jako vlasy, Lola naopak jedovatá "lví ryba", krásná i nebezpečná.

Útes, kde ryby žijí, vyhlíží jako běžné moderní velkoměsto, byť pod mořem: s ulicemi, obchody, neony a dopravní zácpou. Je z korálu a písku, ale zužitkuje i odpad hozený do vody. Filmaři si hráli na "rybofikaci", přenos lidských prvků do rybí říše. "Zkoušeli jsme přetvořit třeba dům, aby měl typické znaky našeho světa a přitom byl přizpůsoben rybám," líčí výtvarník Samuel Michlap hru fantazie.

Výtvarné návrhy spojují New York, Las Vegas či San Francisko s prvky Karibiku. Centrum města je nejníže, na dně oceánu, v chudší části se nacházejí podezřelé krabí zastavárny. Okrajové čtvrti jsou výš, blíže k hladině, je tam křišťálová voda a světlé byty smetánky, o nichž sní Oscar. Nadto výtvarníci kombinovali barvy dvou světů - "hip-hopově" zářivé odstíny korálového útesu a tlumené tóny potopených lodí z rodu Titaniku, kde žije žraločí mafie.

Nejvíce jsou však hrdí na "rybofikovanou" třídu Times Square, kde mezi semafory z mořských řas projíždějí žlutočerně kostkované rybí taxíky a všude září reklamy od coca-coly po slavný hraný film o žraločím kanibalovi Čelisti. Ne náhodou: jeho tvůrce Steven Spielberg patří k zakladatelům firmy DreamWorks.

Snímek z animovaného filmu Příběh žraloka, který natočila režisérka oscarového Shreka Vicky Jensonová.

,