Snímek z filmu Erotikon

Snímek z filmu Erotikon | foto: archiv

Na DVD vyjde klenot - Machatého Erotikon

Světově proslulý snímek Erotikon, který je nejvýznamnějším filmem němé éry české kinematografie, vydá koncem dubna na DVD společnost Filmexport Home Video.

Gustav Machatý film natočil v roce 1929. Na moderním nosiči bude doplněn řadou bonusů včetně vzpomínek pamětníků a filmových historiků. Filmový klenot vychází v edici Zlatý fond české kinematografie, na které se podílí Národní filmový archiv.

Erotikon byl ve své době cenzurován, i když divákovi vychovanému dnešní tvorbou by se asi zdálo, že erotika je obsažena jen v názvu díla. Machatého černobílý němý film je ovšem výmluvným důkazem toho, že k intenzivnímu zachycení pocitů a atmosféry není třeba slovo či barva.

Národní filmový archiv snímek při záchraně v první polovině 90. let rozšířil o nově objevené záběry. Do té doby známá verze byla o 600 metrů kratší. Podařilo se ale koupit unikátní kopii od sběratele Milana Volfa. Šlo o původní distribuční verzi, v níž byly zachovány i neznámé záběry.

Rekonstruovaný film byl pak představen na mnoha místech v zahraničí, mimo jiné i v pařížském Louvru. Před sedmi lety zahájil přehlídku českých filmů v New Yorku a slušný úspěch měl i při projekci v prestižním sále Národního filmového divadla v Londýně. I tam ho provázela nově připsaná hudba skladatele Jana Klusáka, která na nosiči DVD rovněž zní.

Dílo scenáristy a režiséra Gustava Machatého pronásledovala smůla. Premiéru mělo v roce 1930, tedy v době nástupu zvukového filmu, kdy i pražská kina instalovala zvukové aparatury.

Přesto patří mezi málo reprezentativních prací české němé kinematografie, které snesou srovnání se zahraniční produkcí. Volba atraktivního titulu, použitelného i pro zahraniční distribuci, zřetelně signalizovala Machatého exportní ambice.

Námět milostného zklamání dcery železničního hlídače režisérovi poskytl Vítězslav Nezval, jenž kvůli obavám z výpadů svých druhů z avantgardního uměleckého sdružení Devětsil nebyl v titulcích uveden.

Na úspěchu se podílely herecké výkony hlavních představitelů, které si Machatý vybral z reklamních důvodů v zahraničí, aby podtrhl kosmopolitnost projektu. V první polovině 30. let opustil Československo, natáčel v Rakousku, Itálii a v USA. Jeho nejúspěšnějším americkým filmem byla Žárlivost z roku 1945.

Edice Zlatý fond české kinematografie, kterou ve spolupráci s pražským Národním filmovým archivem vydává a distribuuje teď už výhradně na DVD nosičích Filmexport Home Video, nabízí v současné době stovku titulů.

Pamětníkům i mladé generaci zpřístupňuje nejoblíbenější české filmy od počátku zvukové éry až do roku 1964. Vedle oblíbených rodinných snímků, komedií a pohádek se na trh dostala řada závažných uměleckých děl (Vyšší princip, Démanty noci) a dnes už kultovních snímků (Pyšná princezna, Limonádový Joe, Starci na chmelu, Černý Petr).

Řada titulů vycházela dříve na videokazetách, pak následovalo období, kdy část nákladu byla na DVD. Teď tento moderní nosič umožňuje opatřit snímky cizojazyčnými titulky a v bonusech je doplnit zasvěcenými slovy historiků, kompletní biografií tvůrců a herců, soudobou dokumentací a rozhovory.

V nejvyšší možné technické kvalitě si tak nyní přijdou na své milovníci Vlasty Buriana, Lídy Baarové, Oldřicha Nového, Jaroslava Marvana, Adiny Mandlové a dalších hvězd filmů pro pamětníky. Připravují se například DVD se snímky Muži nestárnou, Měsíc nad řekou, Smrt v sedle, U nás v Kocourkově, Řeka čaruje a Klapzubova jedenáctka.

,