Z filmu Botostroj: typické budovatelské gesto v děsivě typickém budovatelském filmu.

Z filmu Botostroj: typické budovatelské gesto v děsivě typickém budovatelském filmu. | foto: NFA

Na DVD vycházejí budovatelské filmy, začíná se antibaťovským Botostrojem

  • 15
Autora románu Botostroj ve 30. letech Baťova rodina zažalovala a dvacet let poté zlínští diváci při protestu proti stejnojmennému filmu ničili kino. Teď vychází typický budovatelský paskvil o zlém kapitalistovi a hodných komunistech na DVD – a znovu probouzí vášně.

Botostroj totiž zahájil novou ediční řadu Filmy patří lidu, jež má na přebalu pěticípé hvězdy, srpy a kladiva a která chce zejména mladým představit křiklavé totalitní agitky.

"Čekali jsme diskusi, vítáme názory pro i proti," ujišťuje Lukáš Rychtařík, který pro spolupráci na projektu získal Národní filmový archiv a Levné knihy – v jejich síti je už Botostroj k dostání za 69 korun.

"Myslíme si, že kolem 50. let panují mnohá zbytečná tabu. Úroveň těch filmů je ideologicky i umělecky natolik zřejmá, že bych se toho nebál," věří Rychtařík ve zdravý úsudek diváků.

Z filmu Botostroj

A ti už se na internetových stránkách projektu zuřivě hádají. Jedni hájí pamětnické ukázky filmové propagandy jako skvělou zábavu, druzí namítají, že místo braku by si prostor zasloužily spíše kvalitní filmy zavírané komunisty do trezorů.

O tom, zda bude projekt Filmy patří lidu pokračovat, rozhodne zájem trhu. Pokud se prvotní náklad Botostroje – což je asi dva a půl tisíce kusů – prodá, přijdou na řadu podobné tituly v čele s Rudou září nad Kladnem, líčící vznik komunistické strany.

Dramaturgii ovlivňují sami diváci: na webu celé léto mohou hlasovat o filmech, jež by si rádi koupili. V top ten návrhu nechybějí takové manifesty "třídního boje", jako je Anna proletářka či Olověný chléb, ale ani budovatelské kousky Pan Novák a Karhanova parta, družstevnické sólo Jiřiny Švorcové v Cestě ke štěstí nebo příběh boje horníků proti záškodníkům DS – 70 nevyjíždí.

Z filmu Botostroj

"Snažíme se DVD doplnit alespoň textovými materiály, které uvádějí dané téma do souvislostí," dokládá Rychtařík na příkladu Botostroje, jejž provází stať o historii socialistického filmu a obrazu hospodářské krize v naší kinematografii.

Ostatně i na přebalu stojí, že "cílem tohoto DVD v žádném případě není propagovat ideologii odporující demokratickým zásadám, ale upozornit na opomíjenou součást československého filmu a zdůraznit, že na Botostroj je nutné nahlížet s kritickým odstupem".