Na Borata se valí úspěch a hromada stížností

  • 21
Fanoušci filmu Borat jej už pasovali na komedii roku, jeho "herci" se obracejí na soud. Od zítřka mohou i čeští diváci posoudit, jestli smích založený na podvodu stojí za to.

Rozhodně však události, které zrod mystifikační hry provázely, jsou mnohdy grotesknější než film sám. Na Sachu Barona Cohena, jenž v něm předstírá zaostalého kazašského reportéra točícího dokument o Americe, volali lidé policii – jedenadevadesátkrát!

Teď mnozí podávají žaloby: v politováníhodném cizinci nepoznali komika a uvěřili mu, že jejich výroky poběží jen v televizi jakési daleké zemičky. Nyní jsou pro smích půlce světa.

Stěžují si studenti, kteří si při vydatné pitce s domnělým Kazachem pustili pusu na špacír, i členové náboženského bratrstva, u nichž hledal spasení.

Dáma vyučující společenskému chování, která pro zdánlivě neškodného burana uspořádala banket vrcholící trapnou debatou o používání toalety, vzkázala ústy své advokátky, že se nechala točit pouze "jako součást dokumentu pro běloruskou televizi a výhradně za tímto účelem". Navíc prý utrpěla šok, když si Borat odnášel v tlumoku talíře.

Pochopitelně protestují Kazaši – obraz jejich země ve filmu je mírně řečeno nelichotivý a nadto se bojí, že mu Američané uvěří. Ale právní kroky vůči Cohenovi a distribuční společnosti 20th Century Fox už zahájili též obyvatelé romské vesnice v Rumunsku, která si zahrála Boratovu "rodnou kazašskou osadu". Tvrdí, že za ponižující úlohy – invalidovi třeba vnutili místo protézy erotickou pomůcku – dostávali jen čtyři dolary denně; a také jim prý lhali, že jde o dokument, který upozorní na jejich těžký úděl.

Vesničanka Dana Luca prohlašuje: "Mysleli jsme, že nám přišli pomoci, a ne nás zesměšnit. Nic tu nemáme, ani tekoucí vodu, ani koupelnu. Jsme ubozí lidé, ale pořád ještě lidé!" Na druhé straně se svých práv dožaduje turecký novinář Mahir Cagri, jenž se před časem proslavil osobní internetovou stránkou a dnes tvrdí, že právě on Cohena inspiroval k postavě Borata.

Cohen sice říká, že vzorem pro bizarní postavičku kazašské televizní hvězdy mu byl jistý "rozjařený ruský lékař", ale jeho slova je třeba brát s rezervou. Mystifikace je totiž Cohenovým živlem, jak ukazuje svými proměnami v pořadu Da Ali G Show.

Vedle dvou cen Britské filmové a televizní akademie získal i privilegium uvádět dvakrát udílení evropských cen MTV. První přenos použil zpoždění o několik vteřin z obavy, co řekne – vyplatilo se. V druhém vstupu, hned po úvodu s Madonnou, utrousil, že "MTV je velmi odvážná, když si dovolí začít tranvestitem."

Cohenovou fanynkou se stala dokonce Alžběta II. – přestože coby Ali G odvysílal na Štědrý den projev ve stejném čase jako ona, a britská královna dokonce přistihla oba prince, jak se místo na její proslov dívají na Aliho G.

"Moje profese televizní reportér. Moje předchozí práce chytání cikánů," uvádí se Borat lámanou angličtinou. Držel se jí při natáčení i během propagačního turné. Říká třeba: "Tento dokument je nejdražším filmem udělaným pro Kazachstán. Stál 48 milionů tenge, to stejné jak 5000 dolarů. Ministerstvo informatiky vylepšit rozpočet prodáním uranu nějakým hnědým mužům."

Trhlého Kazacha důsledně předstíral i před policií nebo na rodeu, kde mu kvůli potupě americké hymny hrozil lynč; nikdy nedal najevo, že je to jen hra. A v roli zůstává i ve vzkazu divákům: "Mějte varování, že film obsahuje neslušné klení, zbytečné násilí a detail mužského biškeku, takže v Kazachstánu nejpřísnější hodnocení – nikdo mladší tři roky nesmí vidět."

,

Britská královská rodina