Ilustrace z komiksu Myší hlídka

Ilustrace z komiksu Myší hlídka | foto: Comics Centrum

Komiks Myší hlídka připomíná Hru o trůny bez násilí a Pána prstenů

  • 1
Komiks Davida Petersena z roku 2007 s názvem Myší hlídka, který právě vydává nakladatelství Comics Centrum nabízí napínavý příběh středověkého myšího dobrodružství. New York Magazine jej dokonce přirovnal k dílu konkurujícímu Pánu prstenů, podobnost lze ale vysledovat i se Hrou o trůny.

Hned v začátku knihy Davida Petersena zaznívá heslo hlavních hrdinů Myší hlídky Borise, Justýna a Straše: „Buď vítán, kdo připojit se chceš. Každá myš vždy může, každá, jejíž je to vůle, neboť Hlídka musí trvat věčně.“ Nebojácní chlupatí tvorečkové totiž chrání svou zem před útoky zlých nepřátel – hadů, krabů a dalších dravých tvorů. Při jedné takové záchranné akci však odhalí ve svých myších řadách zrádce. Jen netuší, kdo to je, jaké informace vynášel a proč.

Jako osud boha Thóra

Podzim roku 1152 se tak pro ně stává nekonečnou cestou za pravdou, při které zjišťují mnohé i o svém vlastní rodu. Dopomáhá jim k tomu setkání se starým poustevníkem Čakanem a hlavně legenda o hrdinovi přezdívaném Černá sekera, jehož příběh připomíná osud severského boha Thóra, nyní zapracovaného do populární komiksové série Avengers.

Je tu však jiný fenomén, který Myší hlídka výrazně připomíná – seriál Hra o trůny, inspirovaný knižní ságou Píseň ledu a ohně. Nikoliv však nějakou přemírou násilí (Myší hlídka je přece jen určena čtenářům od devíti let), spíše propracovaným středověkým prostředím, které je v Petersenových kresbách velmi podobné tomu ze seriálu americké televize HBO. Na samém konci knihy Petersen nabízí speciální přílohu, ve které pomocí map a plánů blíže seznamuje s Myším teritoriem nebo nejčastějšími řemesly, která myší druh vykonává – kamenictvím, tesařinou, pekařstvím nebo hrnčířstvím.

Příběh vznikal dekádu

Příběh o Myší hlídce začal David Petersen spřádat v hlavě už v roce 1997. Tehdy vycházel z toho, že myši mají svou vlastní kulturu, ale jsou moc malé na to, aby se dokázaly začlenit mezi ostatní zvířata. Musí tedy často čelit nebezpečí ze strany různých dravců, kteří jim jdou po krku. V tu chvíli už měl Petersen na stole čmáranice skrytých měst a pevností, které svou pečlivostí mohou připomínat svět Tolkienova Pána prstenů.

Za svou preciznost si Petersen několikrát odnesl komiksovou Cenu Willa Eisnera. Časopis Wizard pak Myší hlídku ocenil jako nejlepší nezávislou dobrodružnou knihu roku 2006. Kromě Myší hlídky Petersen v minulosti vytvořil ještě několik knih pro děti, které ovšem v češtině ještě nevyšly.

Knihu, kterou vydává Comics Centrum, do češtiny přeložil Jan Kantůrek, který se proslavil překlady Zeměplochy Terryho Pratchetta.