Myšák Mickey právě slaví své sedmdesátiny

Burbank, Praha - Píše se 18. listopad roku 1928 a v Colony Theateru na newyorském Manhattanu přijímá Walt Disney gratulace. Konečně prorazil! O tehdejší slavnou premiéru se zasloužil kreslený myšák Mickey - přesně před sedmdesáti lety v animovaném černobílém filmu Mickey kormidelníkem totiž poprvé promluvil.
Traduje se, že náhlým, nahlas vykřičeným nápadem "Myš!" vyděsil tehdy nepříliš známý reklamní kreslíř Disney své spolucestující ve vlaku - jeho žena pak navrhla místo zamýšleného Mortimera jméno Mickey. Po celých prvních dvacet let pak Disney osobně půjčoval Mickeymu také svůj hlas.

Méně známo už je, že sám "velký šéf" - jenž podle zlomyslných pamětníků neměl moc smyslu pro humor tuhle populární, původně comicsovou postavičku v roce 1926 přímo nestvořil. Jejím autorem byl jeho spolupracovník Ub Iwerks. Přelomové ozvučené hříčce Mickey kormidelníkem, v níž myšák koulející obřími kukadly a jeho kolegyně Minnie předvádějí například novátorské muzikantské číslo - hru na zvířecí těla coby hudební nástroje, předcházely v témže roce dvě němé grotesky s Mickeyem (v té úplně první byl pilotem). A pak se s jeho kousky roztrhl pytel - počínaje první barevnou groteskou Mickeyho kapela z roku 1935, kde miláček dětí dostal červené kalhotky a žluté boty, až po triumfální návrat v dickensovském snímku Mickeyho vánoční koleda z roku 1983.Během let přitom musel na žádosti rodičů změnit charakter: původně rošťácký tyran přijal zjemnělé rysy kladného hrdiny.

Celosvětově poangličtělý "Mickey Mouse" se objevil ve více než stovce filmů. Už v roce 1934 dostával kreslený komik víc dopisů než kterákoli "živá" hollywoodská hvězda. Rok poté vážený ruský režisér Sergej Ejzenštejn označil Mickeyho "za jediný přínos Ameriky světové kultuře". Paradoxně v současnosti bývá právě toto nevinné stvoření označováno za stejnou nákazu spotřební popkulturou jako hamburgery či Dallas. Disney by nad tím asi mávl rukou: se šestadvaceti "normálními" a šesti zvláštními Oscary drží dvaatřicet let po smrti světový rekord.

V kalifornském Burbanku se mocně slaví, v tuzemsku na sedmdesátníka Mickeyho málokdo vzpomene. "Nepřímo oslavíme jeho narozeniny příští týden premiérou nové disneyovky Legenda o Mulan," uvedl Jan Bradáč, šéf domácí společnosti Falcon. Disneyho tvorbu u nás šíří v kinech a na videu partneři firmy Buena Vista, amerického distributora. Tyto snímky jsou nicméně jen zlomkem království, kam spadají zábavní parky na obou pobřežích Spojených států i u Paříže či firma pro obchodní využití Disneyho motivů od triček až po hrníčky. Ani ta zde zatím nepůsobí. Jen jediná její zástupkyně přísně hlídá, zda se u nás prodávají pouze výrobky s "úředně" schválenou značkou včetně Mickeyho.