Olga Sommerová

Olga Sommerová - Olga Sommerová (2004) | foto: Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Mužské sny mohou skončit u soudu

V knihkupectví možná leckoho překvapí, že název O čem sní muži mají dvě knihy. První je od dokumentaristky Olgy Sommerové, druhá – od trojice Eduarda Bakaláře, Olgy Nytrové a Václava Strachoty – se zabývá obdobným tématem: autentickými příběhy mužů.

Soubor zpovědí Sommerové vydala Slávka Kopecká v polovině října, druhou knihu s podtitulem "aneb jak to vidí otcové" přineslo počátkem prosince nakladatelství Beta Books. V první větě předmluvy píše psycholog Bakalář, že název publikace "jsme si samozřejmě vypůjčili od paní Olgy Sommerové".

Nakladatelka Kopecká se rozčiluje: "Když si něco chci vypůjčit, přece se vždy napřed slušně dovolím. Protože každé jiné vypůjčení nazývá se zcizení, potažmo krádež."

Vidí v tom snahu "nalepit své zcela neznámé dílko na již ověřený – a veleúspěšný – knižní projekt! Jemuž předcházel stejně úspěšný projekt filmový! Navíc pravidelně oznamovaný v tisku a v reklamní kampani již od roku 2004."

Bakalář tvrdí, že o připravované knize Sommerové nikdo z autorů nevěděl, chtěli vytvořit protiváhu příběhům žen. "Ve smlouvě s nakladatelem jsme název uvedli již v březnu 2005. Osobně je mi líto, že to takhle dopadlo," říká Bakalář, podle něhož by si případný střet názvů měl pohlídat nakladatel.

Pavla Vrbová z Beta Books argumentuje, že nakladatel nemá čas zjišťovat, kdo co vydává: "A navíc, autorům jde hlavně o pohled otců."

Právnička Dagmar Hartmanová podotýká, že by mohlo jít o porušení autorského zákona nebo nekalé soutěžní jednání. "Nastává tu možnost záměny obou děl," uvádí.

Sommerová by se mohla v případném soudním sporu domoci zejména zadostiučinění v penězích nebo náhrady škody. Nakladatelka Kopecká soudní při zvažuje.

Sommerové se nejvíce dotkly osobní narážky v Bakalářově předmluvě. Nepochybuje, že kniha je přínosná, že odkrývá opomíjené téma diskriminace otců, kterou se zabývala i ve dvou dokumentárních filmech S tebou, táto (1981) a Jak se žije otcům po rozvodu (1997).

"Tím spíš mě mrzí nepřátelský tón předmluvy ke knize z pera dr. Eduarda Bakaláře, který byl v případě prvního filmu mým odborným poradcem. Nejenom, že si ode mne 'titul knihy samozřejmě vypůjčil', ale navzdory tomu, že zná moje společenské angažmá pro diskriminované otce, neopomene moje angažování se pro diskriminované ženy zlehčovat a dávat mu osobní podtext z mého soukromého života," říká Sommerová.

Naráží tak na skutečnost, že Bakalář v předmluvě použil jako příklad i jejího syna Jakuba. "Nechť si pan doktor Bakalář vyřizuje své účty se mnou a nesahá na moje děti," rozhořčuje se Sommerová.

Bakalářova kniha zpracovává deset příběhů otců, s nimiž se psycholog setkal ve své poradně. Na rozdíl od Sommerové, která volí osobnější formu rozhovoru, autoři druhé knihy představují otcovské osudy v převyprávěné podobě s využitím citací, v závěru doplněné o psychologický komentář.

Co se týká tržního souboje obou titulů, zde jasně vítězí Sommerová – do konce roku 2005 se prodalo dvacet tisíc výtisků, zatímco druhý titul startoval s tisícovým nákladem.