Happy Feet

Happy Feet | foto: Warner Bros

Muzikál hvězdných tučňáků doklouzal do Česka

  • 3
V kinech porazili Bonda, utržili sto milionů dolarů za deset dní a v New York Post je nazvali „nejlepšími animovanými hrdiny od dob Úžasňákových“. Teď muzikáloví tučňáci míří do Česka.

Ve filmu Babe naučil režisér George Miller mluvit prasátko, nyní v animované novince Happy Feet roztančil a rozezpíval tučňáky. A stvořil hit, jaký nikdo nečekal.

V Americe poráží novou bondovku Casino Royale i mystifikační satiru Borat, přičemž mezinárodní start jej čeká v předvánoční době, pro rodinnou komedii ideální.

Frodo zpívá falešně
A zatímco si odborníci lámou hlavu, proč právě kombinace smíchu, muzikálu a ekologie tak zabírá, režisér opakuje odvěkou poučku – „rozhoduje příběh“ – a dušuje se, že práce na Happy Feet začaly mnohem dřív, než kina dobyl dokument Pochod tučňáků.

„Ale úspěch toho dokumentu nás těší dvojnásob, protože zároveň zvedl zájem o naše animované hrdiny,“ přiznává Miller.

Zatímco v Česku poběží od 7. prosince dabovaná verze, anglicky mluvící publikum si vychutnává originál s hlasy hvězdných herců. Hlavní roli „odrodilce“, tučňáka, který jako jediný svého druhu neumí zpívat, zato skvěle stepuje, namluvil Frodo z Pána prstenů čili Elijah Wood.

Také si ve filmu zanotoval, v rámci role měl však znít co možná falešně, a to prý svedl na jedničku. Ve stepu ho nahradil profesionální tanečník díky metodě, kdy pohyb herce snímají čidla na jeho kostýmu a přenášejí jej přímo na model postavičky do počítače.

Zato čistý zpěv se žádal od hrdinových rodičů, kterým propůjčili hlasy Nicole Kidmanová a Hugh Jackman. Se zlatem v hrdle přišla na svět také hrdinova láska v podání Brittany Murphy, a dokonce i španělsky si prozpěvuje legendární komik Robin Williams. Hraje totiž Ramóna, šéfa tučňácké skupiny Adelie Amigos, pod jejímiž křídly hrdina zakotví poté, co ho vyobcují z rodného kmene.

„Vždy mi připadalo, že ledové pustiny jsou živnou půdou příběhů. Když jsem před lety viděl dokument BBC a National Geographic Život v mrazáku, dostal jsem tenhle nápad. Tučňáci vedou zajímavý život, tak trochu obdobu lidského. Musí přežít na nejodlehlejším místě planety, proti chladu bojují tím, že se shlukují a teplo si předávají, životního partnera hledají zpěvem,“ líčí Miller.

Právě proto přidal muzikálové prvky: děj staví na skutečnosti, že každý tučňák má vlastní píseň, jíž vábí svou lásku. A vznikl film, jejž Williams žertem popsal jako „dokument Pochod tučňáků zkřížený s vystoupeními skupiny Riverdance“.

Podlehl i Prince
Na samém počátku podnikl produkční tým kvůli věrnosti výtvarných návrhů dvě expedice za polární kruh, první na ruském ledoborci a druhou letecky za pomoci novozélandské nadace. Pak už byli stále v teple, u počítačů a v nahrávacích studiích, kde se slavní herci střídali s neméně slavnými zpěváky.

Písně totiž tvůrci vybrali z vesměs známých melodií různých žánrů od rocku přes operu, rap, funk, liturgickou hudbu, pop a gospel po latinskoamerické rytmy. Jedna z písní je poctou skladbě Freddieho Mercuryho Somebody To Love, jindy tučňáci zpívají skladbu Do It Again od Beach Boys, španělskou verzi My Way od Franka Sinatry nebo Kiss od Prince.

Když Miller žádal Prince o povolení změnit slova písně Kiss, aby zněla „tučňácky“, zpěvák odmítl, ale jakmile viděl první sestřih filmu, změny textu povolil. A dokonce pro Happy Feet napsal novou píseň The Song Of The Heart, která zní v závěrečných titulcích a spolu s dalšími písněmi řady interpretů také na soundtracku.

,