Muzea a umělci připomenou loňské 11. září

V New Yorku a Washingtonu už pomalu není kostel, muzeum, galerie, koncertní a filmový sál či divadelní jeviště, kde by v následujících dnech nevzpomněli na loňské 11. září. Z trosek posbíraných na místě neštěstí se staly umělecké artefakty, letitý film Woodyho Allena Manhattan se bezplatně promítá jako dokument. Chór mnichů bude v muzeu tibetského umění na Staten Islandu čtyři hodiny zpívat, meditovat a odříkávat motlitby před publikem; nemluvě o procesí se svíčkami, divadelních hrách, které pojednávají o teroristických útocích, nebo baletu inspirovaném televizním zpravodajstvím z "černého úterý".

Horské kolo messengera, který se nacházel ve Světovém obchodním centru. Rozdrcená hasičská přilba. Štít strážníka, který nepřežil. Tyto a další objekty nasbírané historiky, archiváři i kurátory za posledních dvanáct měsíců vystaví v newyorských síních Historická společnost, Hasičské a Policejní muzeum. "Ty předměty poznamenala historie. Promlouvají k lidem, protože se staly svědky tragické události a jejích následků," řekl listu The New York Times historik Kenneth Jackson. Je rovněž duchovním v kapli sv. Pavla, která stojí nedaleko zasaženého obchodního centra a stala se místem řady nálezů: mimo jiné okenní rolety zaklíněné do jednoho z hřbitovních stromů.

Hlavní městská muzea budou mít 11. září otevřeno celý den a nebudou vybírat vstupné. Na programu mají koncerty, dokumenty, výstavy fotografií. Muzeum města New York připravilo výstavu Den, který změnil náš svět: Dětské umění z 9. 11. V Mezinárodním centru fotografie bude k vidění retrospektiva snímků Billa Biggarta - jediného fotožurnalisty, který přišel při neštěstí o život.

Na třídenním maratonu Brave New World v newyorské Town Hall sedmdesát herců sehraje pět desítek divadelních kusů reflektujících tragédii. Počítá se též se sérií diskusí o následcích útoků na národní psychiku a s autorskými čteními známých spisovatelů: romanopisec Paul Auster, prozaička a kritička Vivian Gornicková či laureát Pulitzerovy ceny, autor a ilustrátor komiksu Maus Art Spiegelman budou předčítat své příspěvky z antologie sto deseti příběhů, které vznikly po 11. září.

Bolestné výročí překročí hranice USA. V kanadské Otavě odezní Requiem 9/11 - multimediální produkce kombinující operu, hudbu a tanec, která čerpá z Verdiho pohřební mše. Účinkovat v ní má sto sedmdesát lidí. S ještě monstróznějším projektem přišli členové sboru ze Seattlu: více než sto padesát souborů z nejrůznějších kontinentů a dvaceti časových pásem uvede Mozartovo Requiem. Patnáct tisíc pěvců, ať už jsou z Nového Zélandu, Thajska, Ruska, Portugalska či Havaje, začne v osm hodin a šestačtyřicet minut místního času dopoledne - v moment, kdy do mrakodrapu narazilo první letadlo.