Ukázka z německé verze komiksu | foto: nakladatelství Archa

Patnáct set stran fenomenální ságy dostal do komiksu skoro bez bublin

  • 0
Muž bez vlastností je román, jenž čtenářům posouvá hranice snesitelnosti - po jeho přečtení už připadá člověku jednoduchý i Marcel Proust, s jehož Hledáním ztraceného času ostatně bývá fenomenální sága Rakušana Roberta Musila srovnávaná. Česky teď vychází komiks, který stvořil vídeňský kreslíř a ilustrátor Nicolas Mahler.

Muž bez vlastností vznikal dvacet let, všechny tři jeho díly, z nichž ten poslední Musil zcela nedokončil, čítají v originále víc než patnáct set stran. Mahler už do komiksu převedl třeba i dílo dalšího komplikovaného velikána Thomase Bernhardta nebo Carollovu Alenku v kraji divů a za zrcadlem.

Ukázka z německé verze komiksu

Mahlerovým hlavním pracovním mottem jako by bylo „Zhustím to, ale z nároků na čtenáře neslevím.“ A byť je čerstvě vydaný komiks bez originálu pochopitelný jen s notnou dávkou fantazie, dokazuje autorovo svérázné nadání i schopnost filozofovat v pár černobílých črtách a s minimem slov.

V původním Musilově románu jde o bryskní charakteristiku politické, sociální i kulturní atmosféry let těsně před rozpadem Rakouska-Uherska. Když kniha vyšla, setkala se s nezájmem a kritikou, Musil zemřel v roce 1943 v emigraci chudý a zneuznaný. Teprve začátkem šedesátých let se jeho vrcholné dílo dostalo mezi Kafkův Zámek či Joyceova Odyssea. Zkrátka předběhl svou dobu.

S Mahlerem neskončí

Mahler ji naopak dokonale vystihl, přestože jeho hrdinové víceméně mlčí či opakují bezobsažné otázky a floskule, na něž se ostatně jedna z linií knihy skutečně dá redukovat. Příprava takzvané paralelní akce, kterou má být oslava sedmdesáti let panování Františka Josefa I., jež připadne na rok 1918, se před první světovou válkou zdála být stejně pravděpodobná jako vzdálená. A teprve z odstupu se ukázala být i hořce úsměvnou.

To všechno dokázal Mahler do komiksu dostat, aniž by se Musilově myšlence na velký sarkastický román o zkostnatělé rakousko-uherské říši jakkoli zpronevěřil.

Jinak však samozřejmě musel krátit a zužovat, komiks je spíš vlastní, byť velmi trefnou interpretací Muže bez vlastností. A také jednoznačně vtipnou. „Někdo říká, že jsem minimalista. Spíš bych se ale označil za efektivního kreslíře. Nápady ke mně přicházejí rychle a já je také rychle a přímě přenáším na papír. Ignoruji vše, co přímo nesouvisí s příběhem, jenž chci vyprávět. A také to, čím bych dokazoval jen svoji vlastní šikovnost,“ vysvětluje Mahler v jednom z rozhovorů.

Nakladatelství Archa slibuje, že s vydáváním Mahlerových komiksů jen tak neskončí, do Vánoc chce stihnout ještě další dvě jeho knihy.