Mulit tančí ve sbírce moderního umění

Reklama že není umění? Mulit, krátký film Ivana Zachariáše z cyklu Absolut Pictures, objíždí úspěšně světové festivaly, na karlovarském jej uvede Fórum nezávislých - a byl zařazen do stálé sbírky newyorského Muzea moderního umění.

Parodický příběh o původu účesu "mullet", v Česku zvaného deka, ještěrka, fotbalová hlava, hokejová hlava nebo "na Jágra", se odehrává v Bombaji 70. let v duchu bollywoodského muzikálu.

Vypráví o kadeřníkovi Mulitovi a jeho strmé cestě ke slávě, kterou vroubí zapovězená láska k premiérově dceři, zrada žárlivého kolegy, vězení, paláce a neuvěřitelné účesy.

Zachariáš je uznávaným tvůrcem reklam, za něž dostal čtyři Lvy - dva zlaté - na festivalu v Cannes, ale Mulit má k jejich běžné podobě daleko. Jde o vtipný film, v němž jsou tvary lahve známé vodky důmyslně ukryty ve stovce podob a reklamní účinek vzniká jen "šeptandou"  mezi filmovými nadšenci.

Na australském Tropfestu, největším festivalu krátkých filmů na světě, Mulita zhlédlo na 133 tisíc lidí, letos míří do Itálie, Kanady, Německa. A není sám.
Absolut Pictures je filmový projekt tvořící "upoutávky"  na neexistující filmy různých žánrů, pro jejichž natočení záměrně vybírá režiséry s odlišným zaměřením.

Třeba Zachariáš na adresu muzikálů přiznal: "Nikdy jsem moc nechápal, proč lidé uprostřed běžné činnosti všeho nechají a začnou zpívat a tancovat."  Ale při Mulitovi uznal, že v Bollywoodu to snad ani jinak nejde.

V sérii Absolut Pictures má Zachariáš věhlasné kolegy. Další " minifilmy"  natočili třeba tvůrce Malcolma X - černošský rebel Spike Lee nebo režisér hollywoodského hitu Spider-Man Sam Raimi. Přitom pouze Mulit má dvě verze: minutovou a dvanáctiminutovou.