Britney Spears a Madonna se líbají na cenách MTV

Britney Spears a Madonna se líbají při vystoupení na MTV Video Music Awardsn v New Yorku (28. srpna 2003) | foto: ČTK

MTV slaví 25 let aneb Video zabilo rádio

  • 4
Už je to pětadvacet let, co historicky první hudební televize MTV začala měnit tvář populární hudby a showbyznysu. Dodnes zůstává nejsledovanější.

DÁLE ČTĚTE
Internet a MTV popravily hudební legendu

Přesně o půlnoci 1. srpna roku 1981 byla spuštěna první čistě hudební televizní stanice Music Television - MTV. Prvním klipem, který na kanále, dostupném prostřednictvím kabelu jen pár tisícům lidí v okolí New Jersey, byla píseň dnes pozapomenutých britských The Buggles nazvaná Video Killed The Radio Star. Pro budoucnost se ukázal název písně více než příznačný.

První rok a půl byla MTV podezírána z rasismu - v proudu klipů totiž zcela opomíjela umělce jiné než bílé barvy pleti. Změna nastala 31. března 1983, kdy na obrazovku doslova vtrhl Michael Jackson s klipem Beat It.

Jackson a jeho další videa Thriller a Billie Jean, jež dodnes patří k absolutní klasice klipové kultury, způsobil "rasovou revoluci na MTV", jež vyústila během let v pravý opak, kdy naprostou většinu času začali zabírat afroameričtí, zejména hiphopoví a r´n´b umělci.

Přispěl k tomu i specializovaný pořad Yo! MTV Raps. Datum premiéry 6. srpna 1986 lze s trochou nadsázky označit za den průlomu hip hopu do amerického středního proudu.

Balon s logem MTVPrávě v souvislosti s Michaelem Jacksonem a hip hopem se začal zájem o MTV zdvihat, až v polovině devadesátých let vyvrcholil k více než čtvrtmiliardové sledovanosti po celém světě.

Na začátku devadesátých let se však objevily další dvě výrazné vlny, které daleko přesáhly působnost této stanice. Prvním stylem byl seattleský grunge, jehož celosvětovou popularitu odstartovalo 29. září 1991 nasazení Smells Like Teen Spirit, slavného klipu Nirvany.

O půl roku později v pořadu MTV Unplugged, kteý do té doby fungoval bez většího ohlasu, odehrál svůj set kytarista a zpěvák Eric Clapton. Výsledkem byla globální popularita akustických úprav slavných písní a samotný Clapton si za živé album s nahrávkou z MTV Unplugged - dodnes jeho nejprodávanější - odnesl hned šest cen Grammy.

Přínos MTV ovšem není pouze hudební. Ovlivnila také vznik nových televizních formátů, zejména dnes tolik oblíbené reality show. Tou úplně první byl totiž pořad The Real World, vysílaný od roku 1992 a postavený na podobném principu jako později Big Brother či VyVolení.

Neméně slavnou reality show na MTV pak byl pořad The Osbournes, pohled do "rodinného života" slavného a poněkud výstředního rockového zpěváka Ozzyho Osbournea, vysílaný od roku 2002. Výsledkem sledovanosti byl mimo jiné nahrávací kontrakt pro Osbourneovu dceru Kelly.

Beavis a ButtheadJako žádný fenomén, pochopitelně ani MTV se neobešla bez skandálů, byť vesměs spíše úsměvných. Leckteré způsobil kultovní animovaný seriál Beavis And Butt-head, vysílaný od roku 1994, jehož hrdiny jsou dva teenageři, kteří poslouchají tvrdý rock a rozhodně si ve svých "hláškách" neberou servítky.

Jedním z hlavních skandálů posledních let na obrazovce MTV nicméně byl slavný vášnivý polibek, kterým se počastovaly Britney Spears a Madonna na dvacátém ročníku MTV Video Music Awards při interpretaci písně Like A Virgin.

Je neoddiskutovatelným faktem, že MTV byla jedním z největších hudebních a mediálních fenoménů zejména v druhé polovině osmdesátých a první půli devadesátých let. Díky klipům začalo záležet na image a vizuálním charismatu zpěváků více než kdykoli předtím. Hojnost obživy dala popmusic také filmovým režisérům včetně těch nejrenomovanějších.

I když dnes hudebnímu světu vládne spíše internet, hudební televizní kanály si svůj obrovský vliv stále uchovávají. A MTV mezi nimi, ať se to komu líbí či ne, stále vede.