MravenecZ přináší zábavné podobenství nového typu

- Ač se podobají názvem i animovanou podstatou, těžko by se našly dva rozdílnější snímky než klasik Ferda Mravenec a americký MravenecZ. Přitom odlišnost metody, tedy tradiční loutky a trojrozměrných "loutek" zrozených v počítači, je z pohledu diváka rozdílem nepodstatným. MravenecZ po stránce technologické představuje průlomový typ podívané, ale publikum jej vnímá především coby skvělou zábavu - bez generačních bariér. Ferda, kladný nositel "práce všeho druhu", nezapře jistý výchovný tón vůči nejmenším.

Zato bojácný MravenecZ se k dělnému nadšení staví rezervovaně, sní o svobodném světě individualit a onu pohádkovou Hmyzoutopii nachází - jak příznačné! - na skládce odpadků. Relativita "malého" a "velkého" se tu prolínají, a zatímco děti strhne barvitý děj, dospělí si vychutnají chytré, dokonce mírně existenciální podobenství o lidském mraveništi. I výtvarná podoba filmu je půvabná: počínaje oděním vůdců ve stylu antiky až po vzhled mravenčích tváří, připomínají E. T. Mimozemšťana. Nicméně rozhodující úlohu hrají přesně vybroušené charaktery "postav". Woody Allen snad v žádném hraném filmu nebyl víc sám sebou než v "hlasové" roli MravenceZ. Hned první záběr jej zastihne na lehátku psychoterapeuta, kde se kňouravě zpovídá: z uzavřeného prostoru prý má strach, otec mu ulítl, práce ho štve, řadový dělník, to není bůhvíjaká kariéra... Od neurotického potížisty se kamera zvedá k obřím masám mravenečků, od "miminek" striktně dělených na vojáky a dělníky až po šiky pracujících jásavě si notujících Jsme v pohodě, hurá! "Nepřemýšlej a tvař se šťastně," radí kolegovi Z kamarádi po šichtě u mšicového piva - ale jeden z opilců už zasel semeno pochyb: Hmyzoutopie prý existuje. A zatímco ostatní v zákrytech tančí povinnou Guantanameru, Z si bezděčně troufne s mravenčí princeznou na vláčné vzrušující sólo - zdokonalenou travoltovskou verzi z Horečky sobotní noci. Bude pykat! Tak se ustrašený, slaboučký "buřič" omylem ocitne mezi vojáky, kteří s písní "Hurá, hurá, každý z nás bude mrtvola" poslušně jdou do předem prohrané bitvy (její obraz překonal i sci-fi Hvězdná pěchota). Náhodou Z jako jediný přežije a je slaven: "Vítej, vojáku, vyhráli jsme 1:0." Před prozrazením se brání útěkem s princeznou: "Unesl mě obecní blb," prohlašuje zhýčkaná kráska hlasem Sharon Stoneové. Absolvují spolu akční protivenství, požár zpod sluneční lupy či drama na podrážce bot, kde tkaničky "pracují" jako lano v rukou Jeana Maraise, a konečně objeví svobodný velký svět: barvy, chutě a vůně smetiště, které zrodí lásku. Čapkovské hledání paralel "ze života hmyzu" tu nachází bohatou úrodu vtipu; třeba vosy vidí v mravenčí dvojici "zchudlou evropskou šlechtu", jež si žádá charitu, broučí "spodina" naopak párek klidně udá. Mezitím se Z stal pro své druhy legendou: malují hesla "více odpočinku, méně práce" a v kouzelné lennonovské parafrázi pějí "Dejte šanci Z". Revoluční finále v přívalu vod rozpoutá předposlední výbuch veselí konečným polibkem a Allen to následně shrne: "Byla to taková rutinní love story na pozadí společenských přeměn."

MravencZ - AntZ (USA 1998)

režie Eric Darnell, Tim Johnson
scénář Todd Alcott, Chris Weitz, Paul Weitz
hudba Harry Gregson Williams, John Powell
hrají (mluví) Woody Allen (Z), Dan Aykroyd, Anne Bancroftová, Jane Curtinová, Danny Glover, Gene hackman, Jennifer Lopezová, Sylvester Stallone, Sharon Stoneová, Christopher Walken
distribuce v zahraničí UIP
distribuce v ČR Bontonfilm Alfa
čas 83 minut

Premiéra 5. listopadu 1998