Lidice jsou téma, které zajímá dokumentaristy i režiséry hraných filmů.

Lidice jsou téma, které zajímá dokumentaristy i režiséry hraných filmů. | foto: David Neff, MAFRA

Motlův dokument vypráví příběh, který si vypůjčily hrané Lidice

  • 2
Skutečné osudy muže, který přežil lidickou tragédii, protože zabil svého syna neboli téma, které s určitou tvůrčí licencí zpracovává snímek Lidice režiséra Petra Nikolaeva, přibližuje v dokumentu nazvaném Ozvěny lidické noci Stanislav Motl.

Snímek natočil podle jeho námětu a scénáře režisér Pavel Dražan. V úterý byl uveden v pražském kině Mat a v Rock Café v rámci 12. ročníku mezinárodního festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran.

Diváci se tak dozvědí, co se s Františkem Seidlem stalo po válce a kdy vlastně zemřel, co o jeho případu vypovídá vyšetřovací spis a kdo vlastně zavinil vyhlazení Lidic. Motl pátral i po tom, proč letci z Lidic Josef Horák a Josef Stříbrný nesměli po válce v obnovených Lidicích žít. První se vrátil do Británie, kde v roce 1949 tragicky zemřel, druhý se stal závislým na alkoholu a zemřel v polovině 70. let v Písku.

Reportér Stanislav Motl

Známý investigativní publicista natočil snímek ve vlastní produkci a na DVD ho přidal ke své stejnojmenné knize, kterou k výročí lidické tragédie vydalo nakladatelství Eminent. Při psaní vycházel z autentických archivních materiálů, které získal v domácích i v zahraničních archívech. A protože televizní reportáže na toto téma natáčel už v průběhu 90. let, podařilo se mu uchovat výpovědi dnes už nežijících pamětníků.

Publikace má podtitul Archivy, zapomenuté příběhy, pátrání po vinících a věnuje se dalším málo známým příběhům z Lidic, ale i z Ležáků a dalších míst, kde v době druhé světové války hořely ohně smrti.

"Tento snímek vznikal skoro dvě desítky let; některé záznamy jsem s Pavlem Dražanem točil už v 90. letech. Mojí ambicí bylo uchovat výpovědi těch, kteří tu už nejsou," řekl Motl před projekcí a poděkoval Ladislavu Mrkvičkovi, který ke snímku doplněném hranými rekonstrukcemi namluvil komentář.

Festival Devět bran zahájený 13. června je letos věnován památce jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů Arnošta Lustiga, který byl dlouhá léta jeho prezidentem. Jde o nekomerční přehlídku, jejíž všechny akce jsou přístupné veřejnosti zdarma.

"Filmová část pokračuje ve Francouzském institutu. Od pátku do neděle se tradičně klezmerem rozezní Valdštejnská zahrada," uvedl ředitel festivalu Pavel Chalupa. Podrobnosti o programu naleznou zájemci na internetové adrese www.9bran.cz.

,