Jan Hřebejk při natáčení Kawasakiho růže (Praha, 21. července 2009)

Jan Hřebejk při natáčení Kawasakiho růže (Praha, 21. července 2009) | foto: MF DNES

Fond kinematografie nemá peníze, Morávek i Hřebejk dostanou korunu

  • 21
Fondu kinematografie chybí peníze na podporu nových filmových projektů, a tak začne tvůrcům udílet symbolickou korunu. Mezi prvními jsou Jan Hřebejk, Alice Nellis i Vladimír Morávek.

"Tato suma se po vyřešení financování fondu letos navýší," řekla agentuře ČTK mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková.

Rada fondu pro letošní rok disponuje maximálně deseti miliony korun. Souvisí to s přijetím novely zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, tedy takzvané druhé diginovely, podle které Česká televize do fondu již neodvádí výnosy z reklam a soukromé televize tuto sumu uhradí až příští rok.

Alice Nellis točí Nevinné lži

Režisér Vladimír Morávek

Podle mluvčí fondu Terezy Czesany Dvořákové bylo v minulých letech k dispozici 200 až 220 milionů korun ročně. Celovečerní filmy mohly získat kolem sedmi milionů, výjimkou nebyly granty ve výši 12 či 17 milionů. "Teď ale filmaře částky kolem 200 tisíc korun nezachrání," řekla mluvčí. Podle ní se bude rada i nadále každý měsíc scházet a posuzovat žádosti, ale podpory budou symbolické. "Pokud peníze přijdou, je otázkou dnů, kdy se dostanou k žadatelům," dodala.

Ministerstvo kultury, které fond spravuje, požádalo ministerstvo financí o přidělení mimořádné dotace a zahájilo jednání s komerčními televizemi o výplatě finančních záloh za vysílání z reklam již v roce 2012. Úřad také jedná o možnosti navýšit závazky fondu o nové podpory s tím, že jejich krytí by bylo teprve následně zajištěno částí budoucích příjmů z vysílání reklam komerčními televizemi.

Rada fondu se nakonec rozhodla podpořit 11 projektů. Její členové se ovšem shodli, že za dané finanční situace fond dokáže podpořit pouze malé projekty - propagaci, tvorbu či distribuci filmů. Nedokáže ale podpořit výrobu hraných filmů ve výši, která by byla smysluplná a důstojná. Restrikce se týkají i dokumentárních filmů, jejichž výroba byla podpořena několika sty tisíci korunami.

Fond kinematografie (zdroj: Rada fondu)
ŽadatelProjektPodpora
K Film plusLíbánky (režie Jan Hřebejk)1 Kč
In Film PrahaRevival (režie Alice Nellis) 1 Kč
Media Pro PicturesKrasoplavci (režie Vladimír Morávek)1 Kč
Logline ProductionTeorie tygra (režie Radek Bajgar)1 Kč
Fog'n Desire FilmsKlauni (režie Viktor Tauš)1 Kč
Evolution FilmsVěra 68 (režie Olga Sommerová)na distribuci 150 000 Kč
Pegasfilm Železničářská pohádka200 000 Kč
Sdružení přátel Cinepuru Propagace českého filmu v tištěném dvouměsíčníku Cinepur200 000 Kč
Jiří SlavíčekTambylles (propagace studentského filmu vybraného do Cannes)200 000 Kč
News&Communications Company Boj o kámen (režie Jan Gebert)300 000 Kč
Hypermarket FilmČeský prezident (režie Vít Klusák a Filip Remunda)400 000 Kč

Podle předsedy rady fondu Petra Vítka může nedostatek financí pozastavit podporu digitalizace kin. "Přitom právě letos je digitalizace pro 200 malých kin, přirozených center kultury v regionech, nutná. Jinak s vysokou pravděpodobností zaniknou," uvedl. Ke konci roku 2011 byla digitalizována jen zhruba čtvrtina ze 430 stálých jedno a dvousálových kin.

Rada fondu kinematografie se dohodla, že bude i nadále posuzovat žádosti o podporu. Prosí však zároveň o zvážení smysluplnosti podávání nových žádostí o podporu fondem kinematografie do doby, než se finanční situace fondu stabilizuje, stojí na stránce ministerstva kultury.

,