Moorův film rozpálil americkou politiku

  • 100
Těsně před uvedením do amerických kin rozpálil dokumentární snímek Fahrenheit 9/11 místní politickou scénu. Režisér Michael Moore ve filmu kritizuje George Bushe. Podle některých účastníků soukromé předpremiéry ve Washingtonu dokument zřejmě ovlivní listopadové prezidentské volby.

"Tento film poukazuje na mnoho otázek, o kterých se Američané baví. Hlavně, že George Bush byl od začátku svého působení zahleděn do rákosky," řekl po předpremiéře člen vedení opozičních demokratů Terry McAuliffe.

Narážel tak na tvrzení filmu, že Bushova vláda se rozhodla napadnout Irák ihned po atentátech 11. září 2001, a pak už jen hledala argumenty k tomuto kroku. Snímek bude podle McAuliffa hrát významnou roli v nadcházejících volbách.

Film se stal terčem ostré kritiky vládních republikánů, kteří ho označují za podlou manipulaci a volají po jeho bojkotování. Už se jim podařilo, že snímek bude promítán jen v nezávislých kinech a se zákazem vstupu pro osoby mladší 17 let bez doprovodu dospělého.

Moore ve filmu tvrdí, že Bush dostal Ameriku do války s Irákem pomocí lží a zastrašování. Dokument, který získal hlavní cenu letošního festivalu v Cannes, také zpracovává tematiku vztahů Bushovy rodiny a islámského teroristy Usámy bin Ládina.

Režisér se netají tím, že chce ovlivnit volby s cílem ukončit podle něj škodlivou Bushovu vládu. "Moore je agent-provokatér a jako všichni provokatéři ví, jak vše zinscenovat," komentoval dokument Howard Suber, filmový odborník z Los Angeles.

Fahrenheit 9/11 se bude promítat v tisícovce kin po celých USA. Politickými dosahy si vysloužil velkou reklamu, takže se očekává velká návštěvnost i tržby.

Michael Moore se svou ženou na předpremiéře filmu Fahrenheit 9/11 v Uptown Theatre ve Washingtonu. (23.6.2004)