Michael Moore

Michael Moore | foto: Reuters

Mooreův dokument Sicko unikl na internet

  • 8
Sicko, nový film kontroverzního režiséra Michaela Moorea, unikl na internet. Dá se stáhnout v plné délce, a celý se dokonce objevil i na renomovaných serverech Google a YouTube.

Do běžné kinodistribuce se má film, nahlížející na americké zdravotnictví jako na systém zkorumpovaný tlaky farmaceutických firem, přitom dostat až v pátek 29. června.

Fanoušci spekulovali, že Sicko umístil na internet sám Moore poté, co se film minulý týden objevil ke stažení na pirátských sítích.

"Nemám problém s tím, že lidé film stahují a sdílí, ale jen do té doby, než na tom začnou vydělávat," vyjádřil se nedávno Moore k tématu pirátských filmů na internetu.

Film se ovšem objevil jak na neveřejných sítích, tak i na známých serverech YouTube a Video.Google. Tam bylo Sicko vloženo 15. června. - Sicko bylo k vidění ZDE

Do dnešního rána zaznamenal odkaz na Video.Google necelých dva tisíce přístupů, do odpoledne už stránku navštívilo skoro 30 tisíc lidí.

Na YouTube se dvouhodinové Sicko objevilo rozdělené do čtrnácti částí. Server totiž omezuje ukládané příspěvky desetiminutovou stopáží, to ale uživatelé obcházejí právě tím, že pirátské filmy "rozkouskují".

Pak už zasáhli držitelé práv. "Tvrdě jednáme, abychom náš film ochránili," uvedla Sarah Rothmanová, mluvčí firmy Weinstein Co, která film ve Spojených státech distribuuje společně s Lionsgate.

Zdravotnictví podle Moorea
Dokument Sicko byl v premiéře uveden mimo soutěž na festivalu v Cannes. Není tak kontroverzní jako Moorův předchozí počin Farenheit 9/11, i tak se ale režisér "kasá", že je v hledáčku Bushova režimu, který mu hodlá snímek zabavit.

Dokumentární komedie se totiž strefuje do amerického zdravotnického systému a porovnává jej s péčí o zdraví či možnostmi pacientů v Kanadě, Velké Británii a Francii.

Zejména Francie je v Mooreově vtipném podání poněkud idealizovaná, ovšem zdaleka nejpříznivěji je paradoxně vylíčeno zdravotnictví na Kubě.

Moore tam odvezl skupinu nejukřivděnějších nemocných, kteří se doma nemohli dovolat bezplatné péče. A Kubánci jim promptně pomohli.

Piráti kopírují "workprinty"
Únik filmu na internet daleko před oficiální premiérou není nijak ojedinělý. Často film piráti, kteří jej pak do volně přístupných sítí umístí, natočí na videokameru během pracovní projekce. Kvalita je sice nevalná, to ale většinou nikomu nevadí.

V případě filmu Sicko, nebo aktuálně třeba i hororu Hostel II, který tvůrcům také "utekl" dva týdny před premiérou, jde však o kvalitu srovnatelnou s DVD nosiči. V takových případech film uniká z tzv. workprintů - tedy z pracovních kopií, mnohdy ještě finálně nesestříhaných.

A s workprinty se poslední dobou roztrhl pytel. Kromě Sicka a Hostelu II. tak na síti visí ve špičkové kvalitě třeba Dannyho parťáci 3, thriller Disturbia či nový horor Vacancy.

Na serveru Google i na populárním Youtube se občas dají najít celé filmy - na Google to na podzim byl například thriller Saw III.