John Cleese ve filmu Monty Pythonův smysl života (1983)

John Cleese ve filmu Monty Pythonův smysl života (1983) | foto: Profimedia.cz

„Montypythonovec“ John Cleese zavítal do Prahy na čaj. Olympijský

  • 7
Pozvánku na londýnskou olympiádu přijel do Česka natočit slavný "montypythonovský" herec John Cleese. Bdít nad ním bude držitel Českého lva a renomovaný režisér Tomáš Mašín. Projekt s názvem Žijeme Londýnem zaštiťuje Český olympijský výbor.

Do Prahy Cleese přiletěl ve středu dopoledne, v následujících dvou dnech ho čekají zkoušky. "Naostro" se pojede až konce týdne a že to bude zábava, naznačují jak jednotlivé skeče, tak Cleesův smysl pro ironii.

Skupina Monty Python (1969) - Dole zleva: Terry Jones, John Cleese a Michael...
Skupina Monty Python (2009) - Zleva: Michael Palin, John Cleese, Terry Jones,...

Monty Python v roce 1969 a před dvěma lety: John Cleese je na obou fotkách druhý zleva (u černobílé v přední řadě)

"Je to pravý britský gentleman, který dokáže shodit sám sebe a není s ním nikdy nuda," těší organizátory, že jejich sázka na světoznámou osobnost vyšla.
Cleese říkává, že už si vyzkoušel různé druhy humoru: se skupinou Monty Python spíše "divoký a bláznivý", v Hotýlku zase sitkomový. Dokonce měl společnost, jež vyráběla zábavné instruktážní filmy pro prodejce. "Obsahovaly vtipy, které by nikdo jiný, než prodejci nepochopil," vypráví Cleese.

A teď si zkusí další obor, krátké komediální spoty vycházející z klasických britských zvyklostí, jako jsou čaj o páté, klobouky, telefonní budky nebo třeba ostrovní vynález jménem minisukně.

Organizátoři hledali netradiční způsob, jak pozvat české fanoušky na londýnskou olympiádu; Cleese, jeden z členů britské komediální skupiny Monty Python i nositel oscarové nominace za scénář Ryby jménem Vanda, to zkusí v jazykových lekcích.

John Cleese ve filmu Ryba jménem Wanda (1988)

V jedné, v níž si zahraje i maratonský běžec, třeba zazní, že "je fuk, kde právě jste, jaké je počasí nebo jestli přichází válka – teď musí všechno počkat, protože je sedmnáct hodin, a to je čas na čaj o páté". Jiná čajová epizoda, do níž zasáhne hod oštěpem, zase přinese Cleesovu radu, jak při držení šálku čaje uplatnit malíček.

Nejlíp platí Amerika

Jednasedmdesátiletý Cleese, který má za sebou na padesát scénářů a dvojnásobek rolí, měl být původně právníkem. Tvrdí však, že v takové profesi by po třicítce spáchal sebevraždu. Na otázku, zda zná lidi beze špetky smyslu pro humor, jmenuje i svou bývalou ženu – je z Oklahomy, kde prý vše berou vážně.

John Cleese po příletu na ruzyňské letiště v Praze

"V Americe jsou celé oblasti, kde musíte předem oznámit, že uděláte vtip, aby se lidé smáli. Až po smluveném znamení pochopí, že to byla legrace," líčí Cleese.

V poslední době herec často propůjčuje hlas animovaným příběhům od Shreka po Medvídka Pú a točí film věnovaný zemřelému kolegovi Autobiografie lháře – Pravdivý příběh Grahama Chapmana ze skupiny Monty Python.

Je vegetarián, podporuje prezidenta Obamu, fandí fotbalovému klubu z Bristolu, tvrdí, že je nejhorší zpěvák v Evropě a o svých rolích v Bondovi či Harrym Potterovi říká: "Je fajn, že se ještě točí v Anglii, ale nejlépe placené práce najdete v Americe."