Závěrečná scéna filmu Monty Pythonův Život Briana | foto: Handmade Films

Kino ve městě Truro promítne Život Briana. V době premiéry tu měl zákaz

  • 17
Dvacetitisícové město Truro je centrem britského hrabství Cornwall a v prosinci ho čeká malá senzace. Místní kino bude promítat montypythonovský snímek Život Briana. Poprvé za pětatřicet let jeho existence. V roce 1979 totiž městská rada film zakázala kvůli rouhání.

A nebyla sama. Kvůli údajnému rouhání provázel film napříč Británií jeden zákaz za druhým.

Příběh Briana Cohena, který se narodil ve stejnou dobu jako Ježíš Kristus, byl opakovaně mylně považovaný za mesiáše a nakonec také ukřižovaný, byl samozřejmě kontroverzní. Sami členové ze skupiny Monty Python však nařčení z rouhání opakovaně odmítali.

Nebylo to nic platné. Snímek nejdříve málem nevznikl. Filmové studio na poslední chvíli odmítlo natáčení financovat. Tehdy vypomohl skalní fanoušek Pythonů a bývalý kytarista Beatles George Harrison. Do zástavy dal svůj stopokojový zámek a jako producent si ve filmu vysloužil i malou roli.

Dnes kultovní film následně vyvolal nevoli jak v Británii, tak i ve Spojených státech a vyprovokoval řadu lokálních zákazů.

Městská rada britského Trura se k chystanému promítání postavila suše britsky. Roger Gazzard z místní radnice řekl, že si není jistý, jestli je zákaz stále v platnosti, ale pokud ano, město si ho nebude vynucovat. „Je jen na lidech, jestli se na film chtějí podívat, nebo ne,“ dodal podle BBC.

Představitelé z Trura tak neztratí tvář a zároveň proti sobě nepopudí lidi. Život Briana se totiž bude 6. prosince v místním kině Plaza promítat ve prospěch Macmillan Charity, která pomáhá bojovat proti rakovině. A to je politicky stejně závažné téma jako zesměšňování Ježíše.