Z filmu Monty Python a svatý grál

Z filmu Monty Python a svatý grál | foto: Pannonia Entertainment

Vrací se Monty Python a svatý grál. Jeho natáčení platili i Pink Floyd

  • 24
Probojovala se mezi deset nejvtipnějších scénářů historie. Komedie z roku 1975, v níž si skupina Monty Python pohrává s artušovskou legendou, se vrací do kin.

Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Gilliam, Terry Jones a Michael Palin. Šest herců si tehdy zahrálo celkem čtyřiačtyřicet postav. Palin stihl nejvíce hrdinů, dvanáct, Gilliam zase na plátně ve čtyřech různých rolích zemřel.

Točili takřka na koleně. Ve Skotsku trpěli zimou a deštěm, v hotelu však měli jen pár pokojů s teplou vodou. Dva týdny před první klapkou jim skotské úřady zpětně odebraly povolení ke vstupu na tamní hrady, protože prý scénář neodpovídá jejich historické povaze.

Docházely jim peníze. Na výrobu tehdy přispěly kapely Led Zeppelin, Genesis či Pink Floyd, velcí fanoušci montypythonovského humoru, kteří na vznik Svatého grálu věnovali část výdělku z prodeje svého alba The Dark Side of the Moon.

Přesto se ne všechny scény zaznamenané ve scénáři nakonec natočily, kvůli omezeným financím chybí třeba mohutné bitevní finále nebo okamžik, kdy král Artuš a jeho rytíři objeví svatý grál v londýnském obchodním domě Harrods.

Mnoho komparzních roliček vytvořili členové štábu, technici či stavěči dekorací. A Bůh, jenž se Artušovi zjeví, aby jej pověřil posvátnou misí – hledáním bájné relikvie, je ve skutečnosti fotografie W. G. Grace, anglického hráče kriketu z 19. století.

Ale navzdory veškerým limitům – a dost možná právě díky nim – vznikla komedie, která se už čtyřicet let drží v popředí žebříčků a ke svému jubileu se vedle návratu do kin řady zemí včetně Česka dočkala i nového vydání na videonosičích, kde ji doplňují autorské komentáře. Fanoušci tvorby Monty Pythonů se někdy přou, zda je lepší Svatý grál, nebo Život Briana; možná přitom ani netuší, jak blízko k sobě obě legendy mají a proč.

Každý sám

Při natáčení Svatého grálu totiž členy skupiny Monty Python rozčilovali novináři, kteří se stále ptali na totéž, zejména na to, co bude jejich příští projekt. Jednoho dne Idle jen tak od boku odpověděl: „Chtíč Ježíše Krista po slávě.“ Poté, co zjistili, že taková odpověď zavře médiím ústa, opakovali ji i jeho kolegové. A když pak vymýšleli další filmovou látku, k Ježíšovi se vrátili a s vědomím, že přímo z něj si utahovat nemohou, stvořili jeho souputníka v Životu Briana.

A ještě jeden motiv obě díla pojí: u Svatého grálu neshody spolurežisérů Gilliama a Jonese vyústily v dohodu, že příští film bude režírovat Jones sám. Což byl právě Život Briana – a dnes už oba točí vesměs každý zvlášť.