Z natáčení filmu Monstrum

Z natáčení filmu Monstrum | foto:  Dan Materna, MAFRA

Martin Kraus se procházel po Stalinovi. Jistilo ho kaskadérské lanko

  • 15
Jedna kamera na jeřábu, druhá na létajícím dronu. Z nárameníku sochy Stalina shlížel herec Martin Kraus. Na Letné se o víkendu natáčely záběry do televizního snímku Monstrum.

Jen pohled zdola na mohutné sousoší, které se kvůli natáčení filmu České televize Monstrum vrátilo na pražskou Letnou, leckomu z přihlížejících přivodil závrať. Martin Kraus, představitel fiktivní postavy žáka Otakara Švece, sochaře, jenž vyhrál soutěž o vybudování Stalinova pomníku a ještě před jeho odhalením spáchal sebevraždu, se výšek nebojí. „Ale jinak stačí, abych se na sochu podíval, a už mě mrazí, i když jsem tu dobu chválabohu nezažil,“ přiznává herec, než vyšplhá po lešení na maketu sousoší.

Krok do pekel

Prochází se po ní jištěný jen tenkým lankem v rukou kaskadéra Jiřího Kuby. „Sedni si Stalinovi na rameno a rozhlížej se po Praze,“ slyší pokyn z vysílačky, zatímco nad ním krouží dron, jehož záběry sleduje na monitoru Viktor Polesný. Do obrazu se nesmí dostat metronom, který nyní na Letné stojí; filmaři nechali jeho kyvadlo pouze zastavit, aby nepřekáželo výhledu na Hrad.

„Jako kluka mě sem vzal tatínek na procházku. Co mi vyprávěl, už nevím, ale nic lichotivého o komunistech to určitě nebylo,“ směje se režisér Viktor Polesný. Švecův příběh objevil v knize Rudly Cainera Žulový Stalin a nadchl se pro něj. „Zajímá mě na něm hlavně motiv, který umělce potkává, totiž zlomový okamžik, kdy podlehnou velikosti svého úkolu přesto, že je to krok do pekel,“ líčí režisér.

Do hlavní role sochaře, kterému nečekaná zakázka zničila život, obsadil Jana Novotného: „Je to vynikající herec, navíc se Švecovi podobá.“ Sochařovu ženu, která si vzala život ještě dříve než manžel, hraje Zuzana Stivínová: „Umí být krásná, když je potřeba, a současně se nebojí postupné devastace své hrdinky.“ Volbu Krause, s nímž pracoval v divadle, zdůvodnil Polesný slovy: „Je to nekonvenční a citlivý kluk.“

Pomník, v němž za Stalinem stálo ve dvou řadách celkem osm postav, takže mu lidé přezdívali fronta na maso, byl slavnostně odhalen 1. května 1955 „na věčné časy“. Vydržel jen sedm let, odstřel se konal na podzim roku 1962. Opakovat se však kvůli filmu nebude.

„Odpálení stalinského symbolu se objevuje v literatuře včetně Bohumila Hrabala, ale vesměs jde o básnivě pojaté popisy. Já jsem si to ověřoval a ve skutečnosti to byla prostě řezničina,“ vysvětluje režisér jeden z důvodů, proč se odstřel propagandistického monstra odehraje pouze trikově v postprodukci. Druhý důvod je nasnadě: představa, jak by po výbuchu makety vypadalo okolí. Produkce totiž po zjištění, že dodávka stavby na klíč by stála půldruhého milionu korun, koupila polystyren a sousoší vyrobily dílny ČT. „Hlavy“ stály po celých Kavčích horách, od hal po zkušebnu Star Dance.

Kecáš, gubernátore!

Než „Stalin“ z Letné znovu zmizí, zbývá natočit ještě jeden záběr. Zatímco z tlampače duní dobová hesla o měnové reformě, vystoupí ke svému dílu naposled i sám Švec a sdělí mu: „Kecáš, gubernátore!“

Příběh Monstrum se bude natáčet v reálných místech až do půli června, jeho premiéra ve vysílání ČT se plánuje na jaro 2017.