Umění české reformace (1380–1620)

Umění české reformace (1380–1620) | foto: Academia

Monografie o umění české reformace vyvrací přežívající omyly

  • 1
Monografickou knihou Umění české reformace 1380–1620 editorů Kateřiny Horníčkové a Michala Šroňka zacelují české dějiny umění citelnou mezeru a napravují některé zavedené omyly.
Umění české reformace (1380–1620)

Kniha vznikla při přípravě stejnojmenné výstavy, jež se konala v Císařské konírně na Pražském hradě  na přelomu let 2009 a 2010. Je věnována tématu, které české dějiny umění dosud poněkud přehlížely. Soubor studií několika historiků umění a historiků se podrobně zabývá uměleckou tvorbou spjatou s protestantským vyznáním od počátků reformního hnutí v závěru 14. století do porážky českých stavů na Bílé hoře.

Mistr Třeboňského oltáře: Roudnická madona (kolem roku 1390)

Jenský kodex (přelom 15. a 16. století)

Cenným přínosem publikace je revize všeobecně rozšířeného názoru o negativním vztahu protestantů (v případě českého území utrakvistů, luteránů, kalvinistů a členů Jednoty bratrské) k výtvarnému umění. Autoři sledují, jak umění i v těchto proudech plnilo funkci konfesijní sebeidentifikace.

Publikace se zabývá všemi oblastmi umění – architekturou, malířstvím, sochařstvím i uměleckými řemesly. Autoři se snaží rekonstruovat původní kontext prostředí, pro která byla umělecká díla vytvářena a jejichž společenskou a duchovní realitu odrážejí. Mnohá známá malířská či sochařská díla se tak v této knize představují ve svém společenském rozměru vůbec poprvé.

Saský mistr: Martin Luther a Jan Hus podávají pod obojí saským knížatům (3. čtvrtina 16. století)

Litoměřický graduál (20. léta 16. století)

Kniha je rozčleněna do čtrnácti kratších tematických esejů a 124 monografických hesel, která detailně představují klíčová díla pocházející z prostředí jednotlivých nekatolických církví. Vedle textů o specializovaných oblastech umělecké tvorby stojí i příspěvky historiků sledující vývoj české reformace a kapitoly o obecnějších kulturních tématech, knižní kultuře a liturgii.