Jan Zrzavý

Jan Zrzavý | foto: Repro MF DNES

Jan Zrzavý nebyl jen pohádkový dědeček. Měl svoje idoly i běsy

  • 0
Monografickou publikaci o jednom z nejslavnějších českých malířů 20. století Janu Zrzavém (1890–1977) uvozuje umělcův vlastní citát: "Umění je především hra, velká božská hra, ale přece jen hra."
Jan Zrzavý: Božská hra

Výrok dal název Božská hra nejen knize, ale také výstavě, jež je nyní až do 10. března k vidění  v ostravské Galerii výtvarného umění, která společně s pražským nakladatelstvím Arbor vitae knihu vydala.

Fascinující detaily

Hlavním autorem je Karel Srp, další texty dodali Lenka Bydžovská, Vojtěch Lahoda a Zuzana Novotná. Na rozdíl od poslední velké monografie Jana Zrzavého, kterou v roce 2003 vydalo nakladatelství Academia, však tentokrát nejde o klasickou chronologicky řazenou výkladovou uměleckou publikaci, která by se snažila postihnout zeširoka kromě umělcova díla i jeho život.

Jan Zrzavý: Kleopatra II

Je to dílo vybírající si, stejně jako koncepce dotyčné výstavy, z malířova díla a částečně i života konkrétní témata. Zpracovává je s nevšední hloubkou a přitom i pro řadového laického čtenáře přístupnou formou. O malíři, jehož některá díla zná z reprodukcí důvěrně snad každý Čech, vypráví objevné a místy až fascinující detaily, které mění zavedený obraz Jana Zrzavého v české společnosti.

Dělá čest

Mezi stěžejními tématy, o nichž Srpův kolektiv vypráví, jsou například odrazy Zrzavého idolů v jeho díle – zejména Leonarda da Vinciho a Julia Zeyera. Stejně tak silná reflexe křesťanských symbolů a v jen zdánlivém protikladu silné vnímání sexuality ve výtvarném díle, jež se standardnímu vnímání Jana Zrzavého coby "pohádkového dědečka", stoupajícího po Nových zámeckých schodech, vymyká nejvíce.

Ostatně právě důraz na to, co dnes nazýváme image a co u Jana Zrzavého hraničilo až s narcismem, je dalším z témat knihy. Zrzavého "běsy" ovšem měly i svou druhou tvář. Zejména vcítění se do malebných krajin a místních motivů při pobytech na Vysočině, v Ostravě, ve Francii, Itálii nebo v pokročilejším věku v Řecku.

Jan Zrzavý - K. H. Mácha: Máj, Intermezzo II.

V kontextu knihy zcela specifické, nikoli však méně interesantní, jsou pak ryze uměnovědné kapitoly, věnované vývoji nejslavnějšího Zrzavého díla, obrazu Kleopatra, tématu gesta v malířově díle nebo jeho činnosti ilustrátorské, bohatě zdokumentované kresbami z Máchova Máje, Erbenovy Kytice, Shakespearových Sonetů a dalších.

Kniha Božská hra je na současném trhu knih o výtvarném umění výjimečná nejen obsahem, ale i svým zpracováním, kvalitním papírem, vazbou, grafickou úpravou, tiskem četných reprodukcí i fotografií... Se vším všudy dělá české výtvarné i knižní kultuře čest.