Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Monografie Bohuslava Reynka je dokonalá prezentace uměleckého solitéra

  9:50aktualizováno  9:50
Vůbec první monografii o díle kultovní postavy české výtvarné kultury a literatury Bohuslava Reynka z pera Pavla Chalupy vydalo nakladatelství Arbor vitae.

Bohuslav Reynek: Velké ukřižování | foto: Galerie Hl. města Prahy

Pavel Chalupa: Bohuslav Reynek (obálka monografie)

Prvotním impulsem k vydání knihy byla výstava Reynkova výtvarného díla, která skončila 29. ledna v pražském Domě U Kamenného zvonu pod hlavičkou Galerie hlavního města Prahy. Šlo ale skutečně pouze o načasování vydání: i když na výstavě byla většina děl k vidění, nejedná se o výstavní katalog ani průvodce výstavou, nýbrž o plnohodnotnou monografii, která je po stránce obrazové, textové i polygrafické plně svébytným dílem.

Autor, přední znalec umělcova díla, rozdělil knihu do osmi oddílů. V prvním formou jakéhosi "slovníkového hesla" načrtává portrét Bohuslava Reynka (1892–1971) a doplňuje jej autorovou básní Domov z prvotiny Žízně (1921). Dvojjedinost Reynkova talentu Chalupa ilustruje ostatně v celé knize, kdy jednotlivé oddíly "ilustruje" výňatky z jeho literární tvorby, ať už vlastními básněmi nebo překlady.

Bohuslav Reynek

Bohuslav Reynek

Těžištěm druhého oddílu je biografické kalendárium Životaběh, které líčí podivuhodný život uměleckého i filozofického solitéra, žijícího s výjimkou několikaletého pobytu ve Francii (Reynkovou manželkou byla francouzská básnířka Suzanne Renaudová) celý život na venkovské usedlosti v Petrkově u Havlíčkova Brodu. Fenoménu Petrkova v Reynkově životě a díle autor monografie věnuje samostatnou stať.

Fotogalerie

Následujících pět oddílů, samozřejmě těch nejdůležitějších a nejrozsáhlejších v celém čtyřsetstránkovém svazku, patří už konkrétním pojednáním jednotlivých tvůrčích okruhů Bohuslava Reynka jako výtvarníka. Pavel Chalupa příliš nezatěžuje odborným textem, jeho styl je velmi přístupný, takřka dějový a především stručný a výstižný. Klade důraz zejména na dobrý výběr obrazové složky.

Oddíl Skicář se věnuje Reynkovým kresbám, které tvořil jak v Petrkově, tak ve francouzských lokalitách Dauphiné a Provence. Oddíl Receptář rozebírá Reynkovu tvorbu malířskou (která je v jeho díle jen marginálií) a hlavně grafickou, jež je naopak těžištěm jeho výtvarné tvorby.

Pavel Chalupa čtenáře zasvěcuje do Reynkových grafických postupů a výklad dokládá nejen reprodukcemi grafických listů (často v několika verzích), ale i původních tiskových desek. Samostatnou kapitolou jsou Reynkovy práce, vytvořené metodou cliché verre, tedy experimentální nátisky osvícením malby či rytiny na skleněné podložce na fotografický papír.

Bohuslav Reynek: Pieta na dvoře

Bohuslav Reynek: Pieta na dvoře

Bohuslav Reynek: Pieta VI.

Bohuslav Reynek: Pieta VI.

Oddíl Grafické cykly uvádí vůbec poprvé souhrnné reprodukce všech šesti Reynkových grafických cyklů: Vánoce, Sníh, Pastorale, Pašijový cyklus, Job a Don Quijote. Pod názvy Breviář a Bestiář se pak skrývají oddíly dělené tematicky na dva zásadní obsahové okruhy Reynkovy výtvarné tvorby, tedy na duchovní tematiku (vycházející jak ze Starého, tak Nového zákona) a na zobrazení zvířat, se kterými v Petrkově Reynek úzce koexistoval.

Závěrečný Sumář pak přináší potřebný informační aparát, který je u solidní monografie nepostradatelný, tedy soupis Reynkova literárního díla a samostatných výstav, výběr z literatury a odkazy, ve kterých galeriích je umělcovo dílo přítomno.

Bohuslav Reynek: Pastva na podzim

Bohuslav Reynek: Pastva na podzim

Bohuslav Reynek: Dvůr v zimě

Bohuslav Reynek: Dvůr v zimě

Luxusně vybavená monografie je reprezentativním příspěvkem k poznání významné osobnosti české kultury 20. století, zajímavé svou nezávislostí na ve své době aktuálních výtvarných směrech (Reynka se v podstatě nedotkl žádný z moderních -ismů) a zcela svébytné po stránce duchovní i existenční.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Spisovatelka Nina Weijersová
RECENZE: Umění se změnilo. Už je jen pro oligarchy a hiphopery

Nizozemská spisovatelka Nina Weijersová se stejně jako její hrdinka Minnie vydala na tenký led. Ve svém debutovém románu Následky podává upřímnou výpověď o...  celý článek

Katja Kettu
RECENZE: Uštípli jí jazyk. Šokující Můra líčí příběh ve stínu gulagu

Finská prozaička Katja Kettu má smysl pro nesmyslné lásky. V Porodní bábě, z níž se stal světový bestseller, líčí vztah mezi Finkou a německým důstojníkem, v...  celý článek

Český spisovatel a humorista Miloslav Švandrlík
Autor Černých baronů Švandrlík prorokoval, kdy odejde. A trefil se

Vojín Kefalín a major Terazky, žáci Kopyto a Mňouk či příběhy pravěkých sourozenců Seka a Zuly baví celé generace. Jejich autor se narodil před 85 lety, jak...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.