Mňága a žďorp během pobytu v Číně

Mňága a žďorp během pobytu v Číně | foto: https://www.facebook.com/mnagaazdorp

Číňané nezpívali refrény, ale chtějí nás zpátky, vzpomíná Mňága a Žďorp

  • 1
Kapela Mňága a Žďorp má za sebou dobrodružné nahrávání nové desky. Album Made In China vznikalo i díky finančním příspěvkům od fanoušků. A podle zpěváka Petra Fialy to šlo hladce.

To, co na papíře vypadalo jako šílený nápad, se nakonec skutečně stalo. Mňága a Žďorp nejprve od fanoušků vybrala přes půl milionu korun a následně odletěla koncertovat a hlavně nahrávat nové album Made In China přímo do Číny. "Reakce na koncertech byly lepší, než jsme čekali," vrací se zpěvák Petr Fiala k čínskému dobrodružství.

Kapela, jejíž poetika se skrývá v textech, tak jako u nás čínská vystoupení začínala Písničkou pro tebe. "Lidi sice nezpívali refrény, ale už od začátku bylo vidět, že je to chytlo," popisuje Fiala zkušenost s čínským publikem, které se jazykovou bariérou nenechalo rozhodit.

Zatímco u nás lidé vyžadují klasiky jako Hodinový hotel nebo I cesta může být cíl, v Číně se nečekaně chytila titulní skladba z desky Dutý ale free. "Když za námi přišli po koncertě, ptali se, o čem je, ať už jsme byli v Šanghaji, nebo v Šen-čenu," diví se Fiala.

V Číně Mňága a Žďorp neměla moc času na lelkování. "Hned druhý den po příletu jsme koncertovali a pak jsme šli do studia. Vlastně jsme neměli ani jeden den pauzu," říká Fiala o cestě, která stála přes 400 tisíc korun. Právě najít vhodné studio se ukázalo jako největší problém. "V Číně nejsou na kapely, které mají šest členů a natáčejí najednou, zvyklí. Ten jejich pop bastlí většinou v počítači. Za pomoci Martina Hoška z ambasády jsme našli jediné studio, kde měli normální analogový pult," říká zpěvák kapely, která se po příchodu do komplexu studií ocitla mezi hvězdami čínského středního proudu.

A čekalo ji tam další překvapení. Místnost s nejlepším pultem Číňané využívali spíš jako kancelář, a zvukaři Františku Bačovi tak trvalo dva dny, než ho správně zapojil, aby se vůbec dalo natáčet.

Vzhledem k tomu, že se kapela chystala na desku čtyři roky a písničky pilovala ve zkušebně i na pódiích, šlo už potom všechno ráz na ráz. "Vybrali jsme písničky, které podle nás nejlépe fungují na koncertech. Zbývá nám dodělat zpěvy, protože jsme je kvůli jazykové bariéře nemohli stříhat, a klávesy, protože si náš klávesák před cestou ty svoje zapomněl doma," připomíná Fiala úsměvný moment. 

Desky Made In China se fanoušci dočkají na podzim a vyjde i na vinylu. Kapela k ní chystá také dokumentární film. Zdá se však, že jednou výpravou to v jejich případě nekončí. "Ještě než jsme doletěli domů, měli jsme v mailu nabídky k dalšímu hraní. Tak snad to dáme příští rok zase dohromady," těší se Petr Fiala.