Mistři, mrazivá komedie o národu hokeje

Český film žije z černých koňů a díkybohu za ně! Podobně jako se loni stala nečekaným zjevením a nakonec vítězem Českých lvů skromná Nuda v Brně, tak i Mistři mohou udat tón celé letošní sezoně. V obou případech jde o prvotiny, v obou o žánr tragikomedie ze současnosti.

Odpovědi herců Kláry Melíškové a Jiřího Ornesta najdete ZDE.

Tím však podobnost končí. Jestliže Nuda naleptala model smířlivě uhlazeného, „hřejivě laskavého“ národního humoru kyselinou grotesky, Mistři jej dorazili mrazivým ostřím skalpelu, jímž pitvají povahu národa hokeje. A přitom se kazatelsky nepohoršují, což je radost.

Tým režiséra Marka Najbrta vsadil na základní zdroj očistně trpkého smíchu, totiž na lidský sebeklam, a mezi dvěma generačními vlnami velkoměstskou ve stylu Samotářů a venkovskou v duchu Divokých včel - si vybral tu druhou.

Vesnici, v níž do noci svítí jen hospoda s partou fanoušků českého hokeje přilepenou u televize, kreslí s jasnozřivou věrností od hrkavého autobusu s jediným cestujícím přes uvadající ženu nad šicím strojem k sešlému lokálu, v jakých Jára Cimrman kdysi marně šířil kulturní osvětu.

Hlavně tady se odehrává nakažlivě přesná zábava typu Chlapi sobě!, pod niž se současně vejde vše, čeho se jiní čeští tvůrci stále bojí. Tedy vypjaté česko-německé vztahy, romská otázka, vztah k postiženým, bouře hormonů v pubertě. A hlavně halasná příslušnost k úspěšným, ke „zlatým hochům z Nagana“, jíž ti neúspěšní zahánějí pocit vlastní prohry, aniž si přiznají, že si za ni mohou sami.

Soutěžit o ceny s filmem Mistři můžete ZDE

Sebelítost, nečinnost, milosrdné lži a jejich nemilosrdné důsledky tu prosakují ze zhrzených živůtků do sžíravého humoru, z tichých válek a nezodpovědných her věčných malých kluků až ke zneužívání slabosti jiných, ke zlobě, k hrubosti,
násilí.

Možná je těch motivů až příliš, třebaže je film kreslí ve výstižné zkratce, a také symboly ohrožení v závěru mohli autoři víc šetřit.

Servisní článek najdete ZDE

Rozhovor s Janem Budařem čtěte ZDE

Ale to nic nemění na zrodu silného a ve všech složkách překvapivě zralého filmu. Hlavně herci tu nejsou odkázáni jen na kouzelné situační scény při hromadném fandění u piva či na vděčné výlevy „Nepije, nekouří, sprchuje se - to bude teplej“.

Skvělý Jan Budař udržel postavu Bohouše, alkoholika s hokejovými „vizemi“, aniž by vydíral soucitem k prosťáčkovi, chalupář Jiřího Ornesta výtečně halí osobní hořkost do vlastenecké výchovy místních a totéž by se dalo říci o všech. Pouhé figurkáře s rázovitým folklorním koloritem naštěstí Mistři nevedou.

Ač to do recenze nepatří: ten malý zázrak stál jen 16 milionů korun. Aby bylo jasno, že velké peníze nezaručují ještě velký film. A naopak.

Jak fandí tvůrci filmu

HEREC JIŘÍ ORNEST
Já asi nejsem zrovna vlastenecký typ, nejradši bych byl kosmopolita, kdybych na to měl prostředky. Ale když někdo Česko pomlouvá, tak se ve mně ta národní hrdost vzedme a začnu mu oponovat.

HEREČKA KLÁRA MELÍŠKOVÁ
Nemyslím, že fandění sportovcům je čistě mužská záležitost. Samozřejmě bych byla radši, kdyby si manžel se mnou povídal, ale pokud sedí u televize, nemám šanci. Takže se dívám s ním, a když hrají naši, fandím, a dokonce pláču.

REŽISÉR MAREK NAJBRT
V naší trojici scenáristů se sešly dva různé přístupy. Já a Benjamin Tuček prožíváme sportovní fandění opravdu naplno jako naši hrdinové, Roberta Geislera naopak fascinují ti, kdo tomu propadli. Takže on fandí spíš fanouškům.

Fotografie z filmu Mistři.

Režisér a scénárista Marek Najbrt (vpravo) a herec Jiří Ornest představili novinářům nový celovečerní film s názvem Mistři.

Fotografie z filmu Mistři.

Režisér a scénárista Marek Najbrt a scénáristé Benjamin Tuček a Robert Geisler představili novinářům svůj nový celovečerní film s názvem Mistři.

Fotografie z filmu Mistři.

,