Miss Saigon vsadil na Korna i prostitutky

  • 10
Svůdná těla prostitutek, vrtulník na scéně, Superman, vynikající hudba i hodně slušné herecké výkony - takový je výsledek dlouho očekávaného muzikálu Miss Saigon. Vskutku je na co se dívat. Ve svých rolích excelují Lucia Šoralová i Jiří Korn.

Při středeční první premiéře byla Goja Music Hall přeplněna k prasknutí. Diváci netrpělivě očekávali, jak dopadne česká podoba slavného muzikálu.

Muzikál autorské dvojice Alain Boublil a Claude Michel Schönberg zavede diváky do Saigonu v roce 1975. V místním bordelu se seznámí americký voják Chris s vietnamskou dívkou Kim.

Následuje milostné vzplanutí a touha odjet společně do Ameriky. Chris však odletí sám. Kim i po letech stále věří, že na ni Chris čeká. Musí se za ním dostat stůj co stůj.

Nejsilnějším hereckým článkem celého představení byla Lucia Šoralová v roli Kim. Svou subtilností, křehkostí a hudebním projevem dokázala diváky přesvědčit, že si roli zaslouží.

Stejně bravurně se zhostil role i Jiří Korn. Postava kuplířského grázla a padoucha Engineera je mu šitá přímo na tělo.

Savka se rozjel až po přestávce
Amerického vojáka Chrise ztvárnil finalista soutěže Česko hledá SuperStar Tomáš Savka. Měl jednu velkou nevýhodu - čekalo se od něj snad nejvíc. 

V první půli představení byla z jeho výkonu cítit nejistota a svou odvedla i nervozita. Jeho "sladký projev" doplněný o herecké neobratnosti vedl nejednou ke skřípání zubů. Po přestávce se naštěstí probral, a slaďoučký projev vyměnil za hereckou rovinu, která mu sedla podstatně lépe.

Pozornost si zaslouží i herecké výkony Davida Uličníka v roli Johna i Terezy Mátlové v roli Ellen (Chrisova americká manželka). Tu měla ztvárnit i zpěvačka Helena Vondráčková, ta však v den premiéry od účinkování v muzikálu odstoupila - více zde

Hot dog i Superman
Muzikálu rozhodně nechybí spousta zajímavých realizačních nápadů. O své se postarala i nápaditá scéna z dílny Daniela Dvořáka, a tak chudé chatrče střídají honosné bordely.

Filmová projekce o vietnamských dětech, která odstartuje druhou půlku díla, působí vskutku dojemně. Engineerova vize amerického snu zase vystihuje všechny znaky, na které jsou Američané hrdi - od hot dogu přes živého Supermana až po Sochu svobody. Kýčovité, leč vtipné a výstižné.

Silnou stránkou představení je hudební složka. Živý orchestr pod vedením Kryštofa Marka vyšťavil ze sebe téměř maximální výkon. Orchestr využívá i tradiční asijské nástroje, nechybí tak asijská dřevěná flétna ani tradiční hoboj s houslemi.

Mínusem je, že sboru není v určitých momentech vůbec rozumět. Stinnou stránkou představení je absence mluvených dialogů. Jedna píseň střídá druhou, naštěstí je příběh tak silný, že dílo i tuto vadu unese, a divák se jen tak brzy neznudí. 

Muzikál jako kompaktní celek působí vcelku vyrovnaně, režisérovi Petru Novotnému se podařilo dát dohromady kolektiv herců a tanečníků, kterým to dohromady "ladí", a tak si Miss Saigon diváckou přízeň jistě zaslouží.

Tomáš Savka a Lucia Šoralová v muzikálu Miss Saigon.

Slavnostní premiéra muzikálu Miss Saigon.

Jiří Korn v muzikálu Miss Saigon

Lucia Šoralová v roli Kim v muzikálu Miss Saigon.

Fotografie z muzikálu Miss Saigon.

Lucia Šoralová v muzikálu Miss Saigon.

Tomáš Savka a Lucia Šoralová v muzikálu Miss Saigon.

Jiří Korn v muzikálu Miss Saigon

Fotografie z nového muzikálu Miss Saigon

Fotografie z muzikálu Miss Saigon