MFFKV - Klára Issová

MFFKV - Klára Issová - Karlovy Vary (4. července 2007) | foto: Petr Topič, iDNES.cz

Mirka z Varů posedmé: Vyhrávat potichu

Do sobotního vyhlašování vítězů je ještě daleko, ale protože všichni šampioni se na pódium a do vysílacího okénka ČT 1 nevejdou, některé ceny už si pospíšily.

Herečka Klára Issová převezme zítra za roli v Grandhotelu Modrou kostku, trofej vytesanou z polodrahokamu. Jde o poctu udílenou RWE za nejlepší výkon ve filmech, které společnost podpořila. Loni ji dostala Eva Holubová za Účastníky zájezdu.

Česká televize včera udělila svou cenu nezávislému německému filmu Ping-pong, v němž šestnáctiletý hrdina podlehne kouzlu své svůdné tety, která ho zatáhne do vlastní nebezpečné hry.

Festivalové tipy Terezy Spáčilové
co byste neměli na festivalu minout

Vodafone sice vyhlásí vítěze soutěže krátkých filmů v mobilních telefonech Ultrashorts až na podzim, na pražském festivalu krátkých filmů, ale příspěvky přijímá již nyní až do 30. září.

A scenáristická nadace RWE a Barrandova na festivalu rozdala šeky autorům čtyř slibných námětů, které se možná jednou dokonce i natočí.

Jak vidno, nedostat alespoň symbolickou pidicenu je ve Varech skoro těžší než než ulovit autogram – vášnivý  sběratel podpisů, který pronásledoval americkou hvězdu seriálu Měsíční svit Cybill Shepherdovou až na dámskou toaletu, by mohl vyprávět. Jen je třeba dát o sobě vědět včas.

Ze stínu hraných filmů dnes vystoupí devět připravovaných dokumentů z východní Evropy, mimo jiné o rodičích Nikity Michalkova,válečných kuchařích, lovcích jelenů nebo o lyžování na rovině; portrét svého učitele tu předvede celý režisérský tým školy Andrzeje Wajdy. Příště tu už budou třeba soutěžit.

Do ringu dnes večer vejde i český „milionářský“ film Vratné lahve. Podle kuloárů by mohl v očích poroty uspět, ovšem rozhodující slovo má její předseda Peter Bart, který prý od filmů kromě čistoty vyžaduje také „trochu avantgardy“ - což humor tandemu Svěrákových staví do lehké nevýhody.

Na druhou stranu mají Vratné lahve štěstí, že politici, obecně považovaní za nejnudnější patrony, jejich projekci sotva stihnou. V podvečer budou vyslanci parlamentních stran jednat se zástupci filmařů o státní podpoře národní kinematografie a novém filmovém zákonu,  zkrátka a dobře o penězích.

Každá okresní věštkyně by ze stříbrné festivalové koule, kterých je Thermal plný, odhadla výsledek. Zaprvé, filmaři budou své hosty informovat o situaci, to je hodinka. Zadruhé, politici budou hostitelům slibovat, další hodinka.

Zatřetí, ti i oni pak společně sdělí výsledky rokování médiím – a protože zástupci každé ze čtyř přizvaných politických stran budou chtít vyslovit právě to své rozhodné slovo, rýsuje se ještě hodinka navíc. A to už budou Vratné lahve bezpečně za vodou, tedy po začátku, potmě a bez volného místečka v sále.

Ale popravdě řečeno, proč se musí o politické stránce kinematografie jednat už druhý rok zrovna na festivalu – jen aby to bylo víc vidět a slyšet? Možná by recesistické filmové hnutí proti nemírnému optimismu Strom zúfalstva pomohlo rychleji, přinejmenším z pohledu zelených.

Jak na včerejším slovenském setkání upřesnil režisér Dušan Trančík, součástí manifestu je předpoklad, že každý zhrzený filmař nejprve zasadí strom – a  teprve dodatečně se na něm může oběsit.

Festivalový glosář Mirky Spáčilové
den po dni očima kritičky MF DNES

,