Michal Malátný - on-line - 2

Michal Malátný během on-line rozhovoru v redakci iDNES. Praha, 10. prosince 2002. | foto: Jan Kábrt, iDNES.cz

Michal Malátný by rád zase k divadlu

  • 2
Na hodinu přišel před Vánoci do redakce iDNES zpěvák a kytarista skupiny Chinaski Michal Malátný. Otázky se točily kolem osobního života i práce - například situace na tuzemské hudební scéně. "Lucii nevnímám jako konkurenci. Poslední deska mě nevzala, ale stejně jsou nejlepší. Jestli budeme lepší, to je ve hvězdách".

Odpovědi Michala Malátného najdete ZDE

Michal Malátný vystudoval DAMU a tak na sebe otázka o divadelní budoucnosti nedala dlouho čekat: "Vrátíš se k divadlu Michale?" "Až kapela skončí, rád bych se k divadlu vrátil, nejlépe loutkovému," odpověděl Malátný.

V páté třídě základní školy v Jičíně se potkali Michal a Pavel. Prošli spolu několika studentskými kapelami, z nichž nejvýznamnější byla Starý hadry, později přejmenovaná na Chinaski. Dnes je Michal Malátný, původně Novotný, zpěvákem, kytaristou a hlavní postavou jedné z nejvýraznějších skupin posledních let. Letos vydala již šesté album s názvem Originál.

Michal Malátný a Pavel Grohman odehráli se skupinou Starý hadry mnoho koncertů. Na konci devadesátých let přesídlili její členové do Prahy a Michal nastoupil na pražskou DAMU. Kluci z kapely se také seznámili s Petrem Rajchrtem, který se k nim připojil. V roce 1994 se skupina přejmenovala na “Chinaski”, podle autobiografické postavy v dílech amerického spisovatele Charlese Bukowského.

O rok později bylo vytvořeno logo Chinaski - svítící žárovka symbolizující zdroj pozitivní energie, a zároveň kapela vydala debutové album, z něhož pochází i první velký hit Pojď si lehnout.

V následujících letech kapela uspořádala několik stovek vystoupení, vydala další tři alba - Dlouhej kouř, Starý hadry (na něm je shrnut dosavadní vývoj kapely od roku 1988) a 1. signální, vyměnila některé členy - například nastoupil kytarista František Táborský či Adam Stivín. Také vzniklo několik klipů a Chinaski se pravidelně objevují na prvních místech hitparád, čtenářských anket či v nominacích Akademie populární hudby.

Chinaski: Originál

1. Můj svět
2. Veselý turista
3. Láskopad
4. Hurá do Chebu
5. Kytarista
6. Žil byl...
7. Lidi choděj do práce
8. Dobrák od Kosti
9. Umlěci z Prahy
10. Šangri-la
11. Dál...
12. Neříkej, že ne
13. Tahle láska skončila
Další ukázky najdete pod ikonkou audio.
V roce 2000 skupinu opustili Petr Rajchert a baskytarista Adam Stivín. V sestavě Michal Malátný - zpěv, kytara, František Táborský - kytara, zpěv, Pavel Grohman - kytara, zpěv, Marcela Chmelířová - baskytara, Štěpán Škoch - saxofon a Petr Kužvart - trumpeta, perkuse, skupina natočila páté album Na na na a jiné popjevky.

S vydáním posledního alba si Chinaski dávali načas dva roky. Vybírali si oddych po úspěšné desce, ze které vzešel hit Klára. Chinaski v roce 2002 jsou klidnější a zadumanější než dříve, ovšem kytary i příjemné songy zůstávají. Album Originál uvedl pilotní singl Můj svět.

Základ nové desky vznikal během jara 2002, kdy vykrystalizovalo pětatřicet písní, z nichž některé ležely v "šuplíku" hodně dlouho: „To je příklad písně Hurá do Chebu. Ta je asi nejstarší a možná i nejtvrdší a podílel se na ní ještě Adam Stivín. Kromě úplně nových písní je tam Veselý turista, který se nedostal na předchozí desku," říká o albu Michal Malátný.

Říká, že Originál je hlavně „dospělá deska“. A v čem dospělá? „Chtěli jsme ty svoje věci konečně zahrát pořádně, tak jak to opravdu cítíme. A kromě toho jsme už přece jen starší a naše písničky nejsou jen o tom, že se někde naleješ a zapícháš si, zjednodušeně řečeno. Táhne nám na třicet, Pavel Grohman už má malý dítě, spousta z nás zavedený, stabilní vztahy a to se v textech musí někde projevit.“

A kde se Michalovi nejlíp zpívá? „Vždycky je dobře v Hradci Králové na Střelnici, v Brně na Musilce, nebo třeba Čepřovice, vesnice v Jižních Čechách, kde je takový útulný sálek - tam se konají místní zábavy.“ Co rodný Jičín? „Hm, tam moc ne. Tam totiž pořád sedí ten chlápek, který nás nemá rád a prohlašuje, že ty desky stejně netočíme my. Že to všechno je jeden velkej podvod. I jemu tímto říkám: Originál je originál!“