Michal Horáček

Michal Horáček | foto: David Neff, MF DNES

Michal Horáček: Kompromis není pro umělce

  • 6
Textař Michal Horáček právě s Petrem Hapkou vydal DVD s klipy k písním z platinového alba Strážce plamene. "Možná jsme na tom extra dobře, když se můžeme věnovat smutným písním," vzkázal Horáček v rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

ODPOVĚDI MICHALA HORÁČKA NAJDETE ZDE

"Psaná poezie mě nikdy příliš nezajímala. Hudba text umocňuje a dovádí ho k srdci. Chtěl jsem být písničkářem, ale bohužel nemám hudební sluch," říká Horáček.

V online rozhovoru se čtenáři iDNES.cz se mimo jiné postavil za návrh Národní knihovny od Jana Kaplického. Ale s výhradou. "Aby vyšel vstříc jakémusi kompromisu, opustil něco ze své původní vize. Ta požadovala, aby celá knihovna byla zářivě zlatá (a ne nažloutlá či nafialovělá či jak to má být teď). Jenže v umělecké vizi nelze na kompromisy přistupovat - tím se může všechno podstatně oslabit," míní Horáček.

S psaním písňových textů začal Horáček na konci sedmdesátých let. Pět let je tvořil jen pro sebe, ale stále s nimi nebyl spokojený. Až v lednu 1984 zazvonil u dveří Petra Hapky.

Ačkoli se nikdy předtím nepotkali, Hapka jej pozval domů a texty si přečetl. První píseň byla hotová za tři týdny, po intenzivní spolupráci pak vyšla první dvě alba.

Opusy V penziónu Svět a album Hany Hegerové Potměšilý host doslova otřásly českou hudební scénou osmdesátých let a písně jako S cizí ženou v cizím pokoji, Levandulová či Stáří má dodnes řada posluchačů hluboko "zaryté".

V modelu, který Hapka s Horáčkem nastolili na albu V penziónu Svět, totiž že na desce hostuje několik pěveckých osobností, pokračoval i na jejich dalších počinech Citová investice, Mohlo by tu být i líp a aktuálně Strážce plamene.

Textař, podnikatel a vášnivý hazardní hráč Michal Horáček se narodil před čtyřiapadesáti lety v Praze. Živit se začal už v patnácti letech - hazardem. Hrál karty a začal sázet na koně.

Po střetech s režimem vystřídal řadu zaměstnání. Byl plavčík na koupališti Lhotka, skladník nebo umývač nádobí v restauraci Alfa.

V sedmdesátých a osmdesátých letech publikoval v zahraničním tisku (v USA získal v roce 1982 prestižní cenu Excelence in Journalism), od roku 1986 působil v Mladém světě.

Hodně se angažoval při převratu v roce 1989, kdy s Michaelem Kocábem založil iniciativu MOST, které se podařilo zprostředkovat tehdy ještě nemyslitelnou komunikaci mezi komunistickou vládou a představiteli disentu.

Založil sázkovou kancelář Fortuna, kde byl členem představenstva do prosince 2004 - tedy do doby, kdy Fortunu prodal. Od té doby skončil všechny své podnikatelské aktivity a věnuje se jen psaní.

"Fortunu naprosto nesleduju. Ostatně, na mé komentáře by její vlastníci určitě nebyli zvědaví," popsal Horáček svůj současný vztah k sázkové kanceláři.

Píše eseje do novin, na svých stránkách www.michalhoracek.cz dal k dispozici zdarma ke stažení knihu Los a sázka. Objevil se také jako porotce v druhé řadě soutěže Česko hledá SuperStar.

Na přetřes se v on-line rozhovoru dostalo, zda Horáček nemá ambice proniknout na českou politickou scénu. "Mám mnohem důležitější úkoly, nežli se motat v české politice. Další album, eseje, knihy," namítl.