Michael March

Michael March - Newyorský básník Michael March (2007) | foto: Michal Šula, MF DNES

Michael March v Praze oživí duch dada

Michael March (1946) je newyorský básník žijící v Praze. Již 17 let vede nejvýznačnější českou literární přehlídku - mezinárodní Festival spisovatelů Praha.

Zprvu rozevlátému intelektuálovi, který mluví v metaforách a náznacích, nikdo moc nevěřil, ale postupně do Prahy nalákal mnohé nositele Nobelových, Bookerových i Pulitzerových cen, přijel Američan Lawrence Ferlinghetti, Jihoafričanka Nadine Gordimerová či britský Ind Salman Rushdie.

Do Prahy přivážíte proslulé spisovatele. Jaký je recept na hvězdy?
Kvalita. Vytváříme kulturu a ti nejlepší autoři s námi sdílejí náš vkus. Máme velké publikum. Za posledních 17 let nás britský deník Guardian propagoval po světě, spisovatelé o festivalu mluví a dveřmi nám prošla jedna generace mladých Čechů. Pokud "jazyk mluví", mluví pro nás. Francouzská filozofka Simone Weilová chápala kulturu jako "formování poznání". Uhladověla se k smrti, ale měla pravdu. Kultura je často nepoznána a strádá penězi, ale my se každý rok vracíme.

Letošním tématem je dadaismus. Co vás k němu přivedlo?
Jak poznamenal zakladatel dadaismu Tristan Tzara, "myšlenka se rodí v ústech". Ale kde umírá? Vracíme se k počátku 20. století, abychom procítili témata jako nenásilí a anti-politika. Když se zkombinují s ekologií, jsou lékem na současné problémy. Zavrtali jsme se do evropské avantgardy, kalných kořenů nacionalismu a dadaistického ducha, abychom koncept dada na východě přinesli do Prahy - skrze curyšský Kabaret Voltaire.

Jsou Češi dadaisty? Existovalo české dada?
Díky výzkumům spisovatelů Ludvíka Kundery, Miloslava Topinky a profesora slavistiky Jindřicha Tomana každého překvapí výstava Ztracené umění české dada, která se v neděli otevírá v Galerii Smečky. Češi jsou duší dada, produkují ho spontánně. Snaží se přece dosáhnout kompromisu, protiví se jim násilí, válka a politika, jsou extrémní individualisté. Dada je jim tak blízké, že o něm ani neví.

Co řekne směr z počátku století současnosti?
Duch dada žije v každém tvořivém člověku. To dadaisté vytvořili virtuální realitu, globalizaci a přizpůsobili se multikulturalismu. Uprostřed chaosu války hledali nový koncept člověka, jako by mysl byla skutečným zdrojem energie.

Ale jak dadaističtí jsou E. L. Doctorow nebo Gary Snyder?
Festival otevře večer, na němž budou Doctorow, Snyder, A. B. Yehoshua a Aleksandar Hemon diskutovat na téma "nenásilím proti terorismu". Doctorowův poslední román Pochod kmoři popisuje pustošivé tažení generála Shermana americkým Jihem za občanské války; Snyder nám ve své knize Hory a řeky bez konce přináší buddhismus, ekologii a průzračnost; Yehoshua, jeden z největších izraelských autorů, a Hemon, který se narodil v Sarajevu, znají násilí z první ruky. Dadaisté byli pacifisté, jako jimi byli Gándhí aMartin Luther King. Válka je velký zákazník a Češi jsou pacifisté z podstaty.

V posledních letech jste bojovali o peníze a sponzory, dokonce uvažovali i o exilu ve Vídni. Stále je tak komplikované vést v Praze mezinárodní literární festival?
Máme skvělého primátora i literární oddělení na magistrátu. Věří nám, že Praze dáme nejlepší spisovatele na světě a světu Prahu. Pokud zavřete oči, uvidíte pražskou literární olympiádu posledních 17 let. Není to žádný exkluzivní, výprodejový film, ale skutečnost.