Žanna Bičevská

Žanna Bičevská | foto: Open Air Music Festival Trutnov

Mezi trutnovské rockery přijede Žanna Bičevská, „ruská Joan Baez“

  • 1
Open Air Music Festival v Trutnově (20.-23. srpna) opět potvrzuje pověst tak trochu "zlobivého dítěte", ochotného v programu experimentovat tak, jak si to málokdo jiný dovolí. Na pódiu Na Bojišti letos mimo jiné stane i ruská písničkářka Žanna Bičevská.

Bičevská patří k nemnoha umělcům, kteří si díky poměrně častému koncertování v Československu v 80. letech vybudovali poměrně silnou fanouškovskou základnu, ovšem především mezi folkovým publikem. Na koncertech spolupracovala s naší nejstarší folkovou skupinou Spirituál kvintet a podle informací iDNES.cz by se na trutnovském pódiu měla se svými někdejšími kolegy opět na několik písniček sejít.

Bývá přezdívána "ruská Joan Baez" - zejména pro podobný styl zpěvu i barvu hlasu, ale i folkový styl písní a obecný přístup k repertoáru, v němž upřednostňuje převzaté a lidové písně před vlastní tvorbou, čímž se běžnému typu folkových písničkářů vymyká.

Žanna Bičevská se narodila v roce 1944, na hudební scéně začala působit na začátku 70. let, inspirována především Bulatem Okudžavou. Své verze jeho písní ostatně natočila v průběhu kariéry hned na několik alb.

Doménou písničkářky se ovšem v 70. a 80. letech staly především ruské lidové písně, ať už z prostředí venkovského nebo městského folkloru. V jejich citlivé interpretaci byla vždy Bičevská nedostižná a díky tomuto repertoárovému zaměření se jí také dařilo držet si z politického hlediska co nejčistší štít.

Po rozpadu Sovětského svazu a starého režimu Bičevská prošla výrazným myšlenkovým zvratem, který se odrazil i na jejím kontroverzním repertoáru: začala reflektovat nacionalistické tendence v ruské společnosti, spojené s vzestupem zájmu o pravoslavnou církev. Tak je tomu například na jejím albu My Russkije (My Rusové).

Žanna Bičevská tedy přibývá k několika dosud ohlášeným zahraničním účinkujícím letošního Trutnova, mezi nimiž jsou například američtí Parlor Mob a Anti-Flag, švédští The (International) Noise Conspiracy či polští Akurat. Pořadatelé nicméně slibují ještě nejméně jednoho velkého tahouna světového jména.

Trutnovský festival právě začal s předprodejem vstupenek. Ty, pokud jsou objednány na dobírku na festivalovém webu, stojí symbolických 770 korun (suma je inspirována rokem vzniku Charty 77). V předprodejích je cena vstupného 880 korun, na místě o 110 korun vyšší.