Regina Spektor

Regina Spektor - promo snímek 2006 | foto: Warner Music

Mezi Ruskem a New Yorkem je jen jedna Regina

  • 1
Východní či židovské kořeny mají takové osobnosti, jako jsou Bob Dylan, Leonard Cohen nebo Paul Simon. Poměřovat jimi Reginu Spektor by bylo zatím příliš smělé, ale vliv Východu na americkou hudbu rozhodně stojí alespoň za připomenutí.

I Regina Spektor je písničkářka. Z kláves kouzlí melodie, jejichž krása umí být skromná, pokorná i rozverná, třeba v písni On The Radio.

Pro efekt Regina Spektor nepotřebuje vyleštěné, hladké tóny nástrojů ani ambiciózní výboje. Její písně nabízejí domácký, takřka rukodělný styl, hravost a obrovské rozpětí fantazie.

Napětí Regina Spektor vytvoří z několika klavírních akordů, a podobně jako Björk si k nim občas přikouzlí zvuky, jež přilétnou odkudsi z ruských lidovek stejně jako z newyorského jazzového klubu.

Stačí si poslechnout skladbu Field Below. Nabízí se také příměr s hráčkou na klávesy a expresivní zpěvačkou Tori Amos, v jiných momentech lze Reginu Spektor srovnávat třeba s Laurie Andresonovou, ale nic z toho nesedí úplně.

Regina Spektor se vymyká zažitým formám. I v tom, jak mění svůj hlas během skladeb a prožívá je, jako by hovořila ústy různých postav. Bez problémů mění aranžmá a často posluchače překvapí, třeba když náhle podloží píseň Apres Moi smyčci a plynule přeskočí z angličtiny do ruštiny. A jako by toho nebylo dost, stejnou skladbu protáhne kabaretem, rockem či klasickou koncertní síní.

Vlastně každá její píseň se zakusuje do hudebního koláče z jiné strany, That Time je dokonce příjemnou, hebkou srážkou punku s klasikou, nechybí ani rhythm and blues. Jistě, podobných „všežravců“ jsou v New Yorku plné ulice, ale existuje jen jedna Regina Spektor, která dává všem svým chutím a výbojům jasnou, sevřenou formu. Globální šansoniérka? Možná. Těšme se na další desky.

REGINA SPEKTOR - Begin To Hope
Warner Music, délka CD 47:19
Hodnocení MF DNES: 80%