Obsluhoval jsem anglického krále - Jiří Menzel

Obsluhoval jsem anglického krále - Jiří Menzel - První klapka filmu Obsluhoval jsem anglického krále v pražské Nemocnice Na Slupi - režisér JIří Menzel (9. března 2006) | foto: ČTK

Menzel začal s Anglickým králem v ambulanci

  • 4
Na pacienty, kteří přišli na EKG do pražské nemocnice Na Slupi, čekala náhradní ambulance. V původní začalo natáčení filmu Obsluhoval jsem anglického krále.

Snímky z první klapky najdete ve fotogalerii.

Jen několika historickými lékařskými rekvizitami a starými hodinami na stěně změnili rekvizitáři původní vyšetřovnu v ordinaci německého lékaře za druhé světové války.

Na stole byly vedle dobových novin s čerstvými zprávami z okupované Prahy informujícími o popravách studentů také černobílé a ošoupané amatérské fotografie nahatých holek v lascivních pozicích.

Před kamerou Jaromíra Šofra se objevil představitel hlavní role, bulharský herec Ivan Barnev, a milá sestřička v podání Nadi Konvalinkové.

"Kvůli nočnímu přívalu sněhu jsme nemohli natáčet venku, a tak se první klapka ozvala pod střechou. O to nepříjemnější budou pro nás odpolední záběry na Vyšehradě, kde vystřídají herce německá auta," řekl výkonný producent Rudolf Biermann.

Menzel se vrjl do práce nemocný
Jiří Menzel, režisér adaptace románu Bohumila Hrabala, byl naopak s počasím spokojen; do filmu občas potřebuje ponurou atmosféru. Do natáčení vstoupil s chřipkou a bylo to na něm vidět.

"Alespoň, že už mluvím," povídal a z velkého hrnku pil ovocný čaj. "Mám štěstí na lidi kolem sebe, zkrátka fungují," uvedl. Postěžoval si však, že se na tento dlouho připravovaný snímek nenašly žádné sponzorské peníze.

"Reklama ale tomuhle projektu nesluší. Není pro teenagery, je pro jiné publikum," dodal režisér, který "anglického krále" natáčí podle vlastního scénáře.

Barnev, kterého Menzel dobře zná ze svých divadelních režií v Sofii, ve snímku s rozpočtem téměř 85 milionů korun hraje malého českého číšníka Jana Dítěte.

V hlavní roli Barnev, Kaiser a Jentschová
A protože román líčí jeho osudy v Čechách v době mezi oběma válkami, během druhé světové války až do 60. let minulého století, bude hrdinou příběhu ve starším věku Oldřich Kaiser. Ten překvapil ve Svěrákově Tmavomodrém světě a na plátna kin se úspěšně vrátil hlavní rolí ve filmu Marii Procházkové Žralok v hlavě.

Menzel k ději prozradil, že si Kaiser bude vybavovat epizody ze svého života, které ztvární bulharský herec Igor Barnev, takže se v něm prolnou dva příběhy. Dialogů prý bude málo, i v knížce jich není moc.

Hlavní ženskou roli ztvární německá herečka Julia Jentschová, které bylo v únoru 28 let. Za hlavní roli v německém filmu Sophie Schollová - Poslední dny, který byl nominován na Oscara, byla na 18. ročníku Evropských filmových cen v Berlíně vyhlášena nejlepší herečkou kontinentu. Před rokem obdržela na festivalu Berlinale Stříbrného medvěda za herecký výkon.

Natáčení předcházela bitva o práva
Premiéra snímku, jehož producentem je společnost AQS a koproducenty TV Nova, Magic Box Slovakia, barrandovské studio a společnost UPP, bude před Vánoci. Do června se uskuteční šestašedesát natáčecích dnů.

Filmaři budou pracovat například ve Francouzské restauraci Obecního domu, v hotelu Paříž, na zámečku na Slapech, na nádraží v Liberci, u Harrachova, ve Vejprtech, v kině Lucerna a v reprezentačních prostorách pražského primátora.

Slavnou předlohu provázely od roku 1996 spory o filmová práva i hledání režiséra. Vedle Menzela byli ve hře také Karel Kachyňa, Jan Svěrák, Miloš Forman i Jan Hřebejk.

Posledním Menzelovým snímkem pro filmové plátno byl před dvanácti lety film Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Na jeho kontě jsou čtyři velké adaptace Hrabalových knih - oscarové Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti, Slavnosti sněženek, Postřižiny - a také jedna z povídek filmu Perličky na dně z poloviny 60. let.

,