Menzel: Hřebejk mohl Hrabala natočit taky

Jiří Menzel dostal k zítřejším sedmašedesátinám vysněný dar: režii Hrabalova díla Obsluhoval jsem anglického krále. S výjimkou desetiminutové epizody pro nadnárodní film Dalších deset minut točil naposled před jedenácti lety Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina.

Po té přestávce už se určitě těšíte na podzimní natáčení?
Ani moc ne. Já jsem totiž člověk líný. Takže kdykoli mě něco obešlo, zároveň se mi tak trochu ulevilo.

Hrabalovy osudy českého číšníka se rozlévají do takové epické šíře, že se kdysi uvažovalo kromě filmu také o seriálu. Platí to i dnes?
Naštěstí ne. Jsem rád, že producenti mají pochopení a nechtějí dělat souběžně s filmem nějakého televizního bastarda. Kdyby měl vzniknout i seriál, z projektu bych odešel. Anebo bych udělal sitkom.

Říkalo se také, že celý život hrdiny by jeden herec těžko obsáhl.
To je fakt. Samozřejmě ještě nevím, kdo ho bude hrát, ale o tu roli se podělí pravděpodobně herci dva.

Je pravda, že ústřední postavu by měl hrát Čech?
Ano, měl by to být český herec. Ovšem na druhou stranu – Anthony Quinn hrál Řeka, a jak dobře! Spíše jde o to, aby to byla osobnost, protože vlastně celý film táhne sám.

Četl jste ostatní už existující scénáře Anglického krále?
Záměrně jsem je nechtěl číst, dokud nedopíšu vlastní verzi, aby se mi to nesmíchalo. Jan Hřebejk se zachoval velmi kolegiálně; když z projektu odstoupil, předal mi svůj a Jarchovského scénář i své vlastní podklady z prvních obhlídek, které dělal s architektem Milanem Býčkem – na toho jsem si taky myslel. Svůj přepis Anglického krále mi poslal taky Evžen Gogela, ale já mu ho obratem zaslal zpátky. Takže jeho verzi neznám, tu Hřebejkovu jsem si přečetl až dodatečně a zjistil jsem, že by klidně mohl Anglického krále natočit taky. Jen pár věcí se totiž kříží, je to úplně jiný příběh.