Jiří Menzel dorazil na premiéru Donšajnů bez manželky, připojila se k němu až

Jiří Menzel dorazil na premiéru Donšajnů bez manželky, připojila se k němu až po promítání. | foto: Marek Navrátil, iDNES.cz

Donšajni jsou lehoučkou komedií, tedy nic pro Oscary, uznává sám Menzel

  • 13
Podle režiséra Jiřího Menzela nemají jeho Donšajni naději, že by se dostali do užšího výběru na Oscary, tedy mezi pětici nominovaných snímků. Lituje, že americká akademie nepřijala za Česko Hořící keř Agnieszky Hollandové, který by naopak velkou šanci měl.

GLOSA: Proč na Oscara jedou Donšajni?

"Je tam letos rekordní počet 76 jiných titulů, které pochopitelně neznám. Ale Donšajni jsou lehoučkou komedií, žádný významný trhák pro velkou soutěž," řekl Menzel ČTK.

"Je chyba, že se s touto možností předem nepočítalo. Hořící keř se měl především prezentovat jako film, teprve poté jako seriál. Je proto škoda, že tam nepojede," pokračoval Menzel. Česká kinematografie tak přišla o šanci mít svůj snímek přinejmenším mezi nominovanými, dodal.

Menzel je držitelem Oscara z roku 1967 za svůj celovečerní debut Ostře sledované vlaky, komedie Vesničko má středisková v roce 1986 nominaci neproměnila.

Rozdílné hodnocení Donšajnů domácími kritiky a recenzenty v USA Menzel nechce komentovat. "Některá nepříznivá hodnocení jsem četl, jsou to spíše dojmy než argumenty. Velkou roli hraje, kdy a kde to kdo vidí. Myslím si, že členové ČFTA při svém rozhodování musí volit film, který by se líbil v Americe," podotkl.

Připomněl, že jeho snímek Obsluhoval jsem anglického krále byl také kritiky přijat nevlídně, přesto se prodal do celého světa.

Producenti Donšajnů chtějí podle něj i nadále usilovat o Zlaté glóby, které uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu.

Menzel svůj nový snímek doprovodí na zahraniční festivaly. Tím prvním bude po srpnové světové premiéře v Montrealu festival v Chicagu (10. - 24. října), kde poběží mimo soutěž. "S celou filmovou delegací jsem pozván do Indie," uvedl.

Hlasování do oscarových nominací se zúčastnilo 79 ze dvou stovek členů ČFTA. Podle mluvčí ČFTA Martiny Chvojky Rekové to byla v posledních třech letech nejvyšší účast. Z hlasování byli vyřazeni režiséři a producenti snímků, o nichž se hlasovalo, což bylo letos 35 jmen.

Hořící keř prý zvítězil s "drtivou převahou" nad dalšími v pořadí, jimiž byly kromě Donšajnů Hřebejkovy Líbánky. Svědčí to o tom, že akademici k dalším místům přistupovali spíše formálně, když v čele byl silný historický příběh snímku Hořící keř.

23. srpna 2013

,