Herec, scenárista, producent a porotce Matt Damon na festivalu Berlinale 2013 | foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Matt Damon vnesl na Berlinale ekologii, Rupert Grint změnu

  • 0
Berlín (Od spolupracovnice MF DNES) - Velmistr, jenž slavnostně zahájil Berlinale, přinesl filmařsky skvěle zpracovaný žánr kung­-fu s ozvěnami osobitého stylu, jímž se tvůrce Kar­wai Wong vyznačuje. A také herec Tony Leung, výtečný v režisérových komornějších dílech, tu vyjádří jen výrazem náladu okamžiku. Ale Velmistr o ceny neusiluje.

Soutěž začal polský film Ve jménu, zajímavý hlavně tématem pro katolickou zemi velmi kontroverzním. Homosexuální kněz v něm bojuje se svými tělesnými žádostmi.

Herečka Jane Fondová na festivalu Berlinale 2013

Gus Van Sant v Zemi zaslíbené představil ekologicky angažovaný film. Matt Damon, který se podílel na scénáři i produkci, hraje zaměstnance firmy, jenž s vidinou bohatství získává od farmářů pozemky pro těžbu plynu, aniž je upozorní na nebezpečné důsledky.

Dobrodruzi na Klondiku

Damona, vítanou hvězdu festivalového víkendu, přišla podpořit kolegyně Jane Fondová. Zato George Clooney, který podle kuloárů v Berlíně byl, se neukázal; v neděli mířil do Londýna na udílení cen Britské filmové akademie jako jeden z producentů snímku Argo (Argo vyhrálo ceny BAFTA, čtěte zde).

Námět příbuzný Zemi zaslíbené přinesl ruský film Borise Chlebnikova Dlouhý šťastný život. Rovněž vypráví o spekulacích s pozemky a mafiánských praktikách, jež mají tragické důsledky pro farmáře, který se postaví na odpor. V německém Zlatu zachytil Thomas Arslan jednu z charakteristických epizod konce 19. století, kdy svět zachvátila zlatá horečka. Putování skupiny německých dobrodruhů na Klondike nese znaky westernu, ale ztvárněné pohledem Evropana, který ve snaze o osobitost opomíjí tradiční prvky hollywoodského pojetí žánru.

Herec Rupert Grint na festivalu Berlinale 2013

Zatím nejzajímavějším a nejspíše některé ceny hodným se jeví Ráj. Naděje od Ulricha Seidla. V poslední části trilogie provází rakouský režisér dcerku matky, jež si v prvním dílu užívala na dovolené v Keni, do prázdninového tábora, kde má zhubnout. Seidl se opět projevuje jako ironický pozorovatel spoluobčanů, ale na rozdíl od dřívějších filmů, jež až zarážely krutostí, jako by už v předešlých částech Ráje, Lásce a Víře, nacházel víc porozumění pro postavy, jejichž trapnost je spíš důsledkem pokusů naplnit životní prázdnotu než odsouzeníhodným rysem charakteru.

Víkend doplnila mafiánská historka Nutná smrt Charlieho Countrymana, kde hraje i Rupert Grint známý z Harryho Pottera. "Po jedenácti letech v roli Rona je to pravý opak a příjemná změna," přiznal.