Michael Rittstein - Marťan (malba na papíře, 450 x 310 mm, 1982) | foto: Galerie hlavního města Prahy

Marťani, hroby hrdinů a originální záchodky

V Curychu lze kálet na umění, aniž by za to byl člověk trestán, v Praze přistál Marťan a došlo k hromadnému pohřbu hrdinů Julese Vernea.

TIP TÝDNE
Jiří Kolář - strhávaná kolážV pražském Domě U Zlatého prstenu probíhá výstava Dary & Nedary, představující sbírku Vladislava Zadrobílka. Vznikala souběžně s jeho nakladatelskou činností, nejprve samizdatovou v letech 1977 až 1988 a později od roku 1989 v rámci ediční práce vlastního nakladatelství Trigon.

Kromě výtvarných děl doprovázejících ediční řady samizdatů a následnou produkci Trigonu zahrnuje výstava vlastní nekonvenční knižní vazby a některá další díla související s výstavními aktivitami.

Alois Bílek - Radost těžce nad smutkem vítězí (1914)Ve stejném prostoru lze shlédnout i výběr ze sbírek Galerie hlavního města Prahy, zaměřený na proměny české výtvarné abstrakce v první polovině 20. století.

Výstava autorů Aloise Bílka, Miroslava Ponce, Zdeňka Pešánka, Arne Hoška, Zdeňka Macka, Františka Foltýna, Augustina Ságnera, Františka Koblihy, Františka Drtikola a dalších je postavena na třech základních tematických okruzích (Abstrakce a hudba, Organická abstrakce a skupina Kvart, Abstrakce a ezoterici), v rámci nichž bude vůbec poprvé systematičtěji představen vývoj výtvarné abstrakce v celé šíři jejích projevů.

STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU
SpacialismusDvě generace a dvě pojetí spacialismu.
Spacialismus je svébytný směr moderního umění, který dosáhl svého vrcholu na přelomu 40. a 50. let 20. století. Jeho zásadní teze formuloval Luciano Fontana, slavný průkopník této "poezie v prostoru". V pražském Mánesu máte možnost shlédnout tvorbu dvou představitelů spacialismu, významných italských malířů Ennia Finziho a Gina Morandise.

CO SE DĚJE
Originální veřejné záchodky mají v Curychu.
Skleněná kostka, dílo italské umělkyně Moniky Bonviciniové, už několik týdnů vzbuzuje zvědavost chodců v Curychu. Jde totiž v podstatě o... veřejné záchodky. Kostka je vystavena před proslulým curyšským muzeem Kunsthaus a je součástí expozice Oko bez hranic, která potrvá až do začátku září.

Zvenčí se konstrukce podobá zrcadlové kostce. Zevnitř je vše průhledné, ale zvenčí sem vidět není. Člověk tedy může zevnitř pozorovat okolní svět, aniž by byl sám viděn. Mluvčí Kunsthausu uvedl, že lidé toalety docela pravidelně používají. Připustil však, že je mnoho zvědavců, kteří si je chodí jen prohlížet. Monica Bonviciniová žije v Berlíně. Svou tvorbu poprvé představila na veletrhu moderního umění v Basileji před dvěma lety.

NA POSLEDNÍ CHVÍLI
André ChabotPředpokládané hroby hrdinů Julese Verna a jiné fantaskní objekty.
V pražské Galerii Navrátil končí 18. srpna výstava pařížského umělce André Chabota, který v galerii představil nové práce s funebrální tématikou. Protože Chabot je také profesorem literatury, zaměřil se tentokrát na hrdiny verneovek. S nadhledem a humorem nám předkládá svojí vizi konce těchto světoznámých literárních postav.