Mariňák

Mariňák - Fotografie z filmu Mariňák (2005) | foto: Bontonfilm

Mariňák líčí válku z podhledu i s nadhledem

Dvacetiletý Anthony Swofford se náhle ocitá uprostřed pouště na Středním východě, se sniperskou puškou v ruce a padesátikilovým batohem na zádech.

Snímky z filmu najdete ve fotogalerii.

Anthony Swofford skutečně existuje - ostatně scénář vychází z jeho knižního bestselleru, který vypovídá o jeho zkušenostech z operace Pouštní bouře.

"Pokud jsem chtěl napsat nějaký příběh o válce v Zálivu, musel to být můj vlastní," řekl Swofford. "Když jsem v roce 1988 nastoupil k mariňákům, bylo mi 18 let. Pak jsem si všiml, že někteří chlapi mají lepší pušky a vybavení. Zjistil jsem, že jsou to snipeři. Měli kolem sebe určitou mystickou auru."

Swofford dostal příležitost stát se z obyčejného pěšáka průzkumníkem a sniperem elitní jednotky STA (Surveillance and Target Acquisition – pozorování a vyhledávání cílů). "Pěšák bojuje pomocí 15 000 mizerně zacílených výstřelů – sniper žije pro jeden precizní. To mě dostalo."

Samotná válka už Swofforda zase až tak nedostala. Ve své knize se naopak vyrovnává se zmatkem, který vojáky obklopoval. A právě to učarovalo režiséra Sama Mendese, který má za sebou filmy Americká krása či Road to Perdition.

"Když jsem poprvé četl předlohu, zaujalo mě, že se jedná o pohled na válku očima velmi specifického člověka - mladíka, který se sám teprve hledá a najednou se ocitá uprostřed arabské pouště. Kombinace mužnosti, humoru, surrealismu a sarkastického nadhledu mi učarovala," popsal Mendes čtení memoárů.

"Každý mariňák zažil něco jiného, každá četa zažila něco jiného, každý batalion zažil něco jiného – a to i během jedné války. Chtěl jsem natočil film o tomto konkrétním fascinujícím člověku a o tom, jak válečná zkušenost změnila jeho osobnost," dodal režisér.

Představitel hlavní role, herec Jake Gyllenhaal, mírně podcenil proměnu, kterou musel v souvislosti s rolí podstoupit. "Když mě spolu s ostatními ostříhali, začalo mě to docela bavit – a pak, když jsme opravdu začali, najednou mi to připadlo hrozně zvláštní," podotkl Gyllenhaal.

"Je to tak ale správně. Swoff se také raději straní ostatních. Stejně jako týmový hráč je i pozorovatel a Sam vytvořil takovou atmosféru, že jsem mohl být pozorovatelem i členem týmu zároveň. Po celou dobu jsem cítil ten zajímavý protiklad v tom, že jsem nedílnou součástí skupiny, ale zároveň jsem měl dojem, že k ní nepatřím. Myslím, že to byl Samův záměr."

Natáčení začalo ve studiích Universalu a skončilo přesně o pět měsíců později na poušti Glamis v Kalifornii. "Je tak trochu ironií, že natáčení trvalo pět měsíců... což je přesně doba, po kterou společně sloužili v poušti vojáci z Tonyho příběhu," dodal režisér.

Aby zdůraznil, že se příběh odehrává na zemi, rozhodl se Mendes vyloučit všechny záběry, které by na situaci nahlížely z odlišné perspektivy. "Nejsou zde žádné záběry ‚božím okem‘, z vysokých jeřábů ani z helikoptéry, které by ukazovaly celou poušť, po níž se plahočí malí mravenci. Všechno je nasnímáno z výšky očí a jen několik záběrů tvoří nájezdy. Lidé s kamerou se pohybují spolu s herci a také stejně rychle chodí."

MARIŇÁK (Jarhead)
válečné drama, 123 minut (Bontonfilm)
režie: Sam Mendes - scénář: William Broyles, jr.
kamera: Roger Deakins - hudba: Thomas Newman
hrají: Jake Gyllenhaal, Peter Sarsgaard, Jamie Foxx, Chris Cooper
oficiální web: www.jarheadmovie.com