Václav Marhoul

Václav Marhoul - Václav Marhoul | foto: Archiv

Marhoul odložil natáčení Tobruku na příští rok

  • 3
Na příští rok se rozhodl režisér a producent Václav Marhoul posunout natáčení svého filmu Tobruk, původně naplánované na letošek.

Příběh z období druhé světové války měl vznikat od srpna do října v Tunisku, premiéra v kinech byla plánována na říjen 2007.

Pro změnu se Marhoul podle své mluvčí Nadi Machkové rozhodl s použitím "zdravého selského rozumu" po zvážení všech okolností komplikujících přípravy tohoto náročného projektu.

"Jednou věcí je tvrdohlavě lpět na předem ohlášeném termínu natáčení a druhou film řádně připravit a finančně zabezpečit. Plánované natáčení je náročné po všech stránkách," uvedl režisér.

"Nejen s ohledem na šedesátimilionový rozpočet, který dvojnásobně překračuje průměrné náklady výroby jednoho českého filmu, ale i s ohledem na náročnost přípravy exteriérů v Tunisku, včetně všech nutných povolení, stavby, rezervací hotelů, počasí, závazků herců v divadlech i možností leteckého spojení," vysvětlil Marhoul.

I premiéru proto posune o rok. Scénářem Tobruk Marhoul začátkem dubna zabodoval v českém kole soutěže scenáristů o americkou Hartley-Merrill Prize.

Už tehdy si nebyl jistý, zda s natáčením psychologického dramatu o známé kapitole historie druhé světové války začne letos. Zatím dal dohromady tři čtvrtiny výrobního rozpočtu.

Film má připomenout památku příslušníků 11. čs. pěšího praporu Východního, kteří po boku Angličanů, Australanů, Poláků a Jihoafričanů v roce 1941 bránili před německými a italskými jednotkami poslední spojenci ovládaný strategický přístav na severu Libye.

I proto je nutno z šedesáti filmovacích dnů zhruba pětačtyřicet natočit v poušti. Finance shánějí také koprodukční partneři na Slovensku.

Anglický překlad Marhoulova scénáře bude zaslán do Los Angeles, kde se za účasti dvou desítek zemí uskuteční mezinárodní kolo soutěže.

V květnu budou výsledky vyhlášeny na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Soutěž Hartley-Merrill Prize vznikla v roce 1989 za přispění Roberta Redforda a Nikity Michalkova. Nejprve byla určena autorům z někdejšího Sovětského svazu a po třech letech rozšířena na další země.

,