Marek Brodský

Marek Brodský - Marek Brodský na vernisáži svých obrazů, 27. 11. 2006, Praha, Kávovarna | foto: Petr Topič, iDNES.cz

Marek Brodský vystavuje veselé krchovy

  • 1
Bývalý herec a muzikant, dnes především výtvarník Marek Brodský vystavuje své obrazy v kavárně s galerií Kávovarna v pražském paláci Lucerna.

Výstava, nazvaná stroze Obrazy, představuje Brodského jako výtvarníka se sklonem k černému humoru a grotesce. Svědčí o tom už pouhé názvy jeho děl: Mrouskání na krchově, Veselej krchov, Turisti na funuse nebo Kočičí skupináč na krchově.

V pohřebním duchu se na včerejší vernisáži odehrála i hudební vložka Petra Wajsara, který zazpíval v mollové - tedy "smutné" - úpravě známý Valčík na rozloučenou.

Úvodního slova se zhostil filmový režisér Petr Zelenka, který upozornil na to, že ačkoli se Brodský stále drží funerálních motivů, jeho současná tvorba nepůsobí tak temně jako dřívější. Hroby na Brodského obrazech přirovnal k ženám, které Brodský během svého života potkal.

Část Brodského díla je ale také ovlivněna jeho muzikantskou minulostí, napříkad obrazy Band on tour nebo dvě ilustrace k malířovým písňovým textům Černí ptáci a Nudný deník. Brodský byl ostatně autorem výtvarných návrhů obálek všech desek svého mateřského Nahoru po schodišti dolů bandu.

Marek Brodský (1959) je synem herce Vlastimila Brodského a bratrem herečky Terezy Brodské. Do povědomí diváků se zapsal například rolemi ve filmech Dneska přišel nový kluk, Rozpuštěný a vypuštěný, Mladí muži poznávají svět nebo v seriálu Křeček v noční košili.

Hereckou kariéru dobrovolně ukončil v 90. letech. Poslední filmovou roli si zahrál v Zelenkově mystifikaci Mňága-Happy end z roku 1996, vůbec posledním natáčením pro něj byla hlavní role Gustava Mahlera v televizním filmu Kázání rybám v roce 1998.

Od osmdesátých let až do loňského roku zastával post bubeníka, textaře a kapelníka v populární rockové kapele Nahoru po schodišti dolů band. Od opuštění kapely se věnuje výhradně malování a užité grafice (filmové plakáty, obaly cédéček).

Výstava v Kávovarně, která patří k nejoblíbenějším podnikům v centru Prahy a tradičním "srazištím" umělců všech oborů, je prodejní a potrvá do 9. prosince. Poté se stěhuje do brněnského Divadla Bolka Polívky.