Jana Brejchová ve filmu Vyšší princip (1960), který se natáčel na gymnáziu v malostranské Hellichově ulici. Česká filmová hvězda v té době bydlela se svým manželem Milošem Formanem nedaleko, ve Všehrdově ulici. V kanceláři, přestavěné na provizorní byt.

Jana Brejchová ve filmu Vyšší princip (1960), který se natáčel na gymnáziu v malostranské Hellichově ulici. Česká filmová hvězda v té době bydlela se svým manželem Milošem Formanem nedaleko, ve Všehrdově ulici. V kanceláři, přestavěné na provizorní byt. | foto: Československý státní film

Příběhy Nerudy, Bondyho i Brejchové vdechly Malé Straně její ráz

  • 0
Jestliže lze někoho ze současných literárních autorů považovat za skutečného milovníka Prahy, je to v první řadě Dan Hrubý. Dokazuje to nejen svou novinářskou činností, ale i knižní produkcí.

Pražské příběhy

Novinka Dana Hrubého Pražské příběhy s podtitulem Na cestě Malou Stranou (vydalo nakladatelství Pejdlova Rosička) zahajuje skutečně velkolepý místopisný cyklus. A začíná v té nejmalebnější pražské čtvrti, která sice dnes už dávno není tím, čím bývala, ale svého genia loci nezapře.

Šest hlavních kapitol, tedy oněch „cest“ z podtitulu, prochází jednotlivými ulicemi dům za domem podle orientačních čísel a vypráví příběhy domů a paláců prostřednictvím osudů lidí, kteří v nich bydleli.

Filip Topol

Snese se tu vedle sebe Jan Neruda s Egonem Bondym, Karel Jaromír Erben s Filipem Topolem i Eduard Vojan s Janou Brejchovou. Všechno Malostraňáci, kteří dodávali čtvrti v různých obdobích její typický ráz. A to je řeč jen o všeobecně známých lidech.

Hrubý ovšem neopomíjí ani postavy bizarní a takzvané „pražské figurky“. Přesně lokalizuje dokonce filmové děje: už víme, kde bydlel Nového Valentin Dobrotivý a ve které škole pronesl František Smolík památnou větu o vyšším principu mravním.

Takzvaná Werichova vila. Zakladatel Osvobozeného divadla obýval první patro, autor slavné Noci s Hamletem bydlel v přízemí.

Tyto cesty, vypodložené hlubokým studiem, ale i rozhovory s pamětníky malostranského cvrkotu posledních dekád prokládá autor rozsáhlejšími kapitolami na hlubší témata. Z nich je čtenářsky nejvděčnější samozřejmě ta o takzvané Werichově vile. Tu herec obýval společně s geniálním básníkem Vladimírem Holanem, který jej upřímně nesnášel, a byla pravidelně sledována estébáckými hlídkami.