Majitel kina v Jirkově odmítl pustit Šifru

  • 67
Lidé z Jirkova, kteří chtějí v místním kině vidět Šifru mistra Leonarda, budou muset jinam. Provozovatel odmítl kontroverzní film kvůli své víře.

Brownova kniha i později natočený film pobouřily mnoho katolíků. Mezi nimi i Miloše Kubelku, který jirkovské kino spravuje. Podle Kubelky film podrývá hodnoty, na kterých je založena demokratická společnost. Jako věřícímu člověku mu vadí, že zkresluje skutečnost.

„Nechtěl jsem to hrát. Film zkresluje historická fakta. Kdo o tom něco ví, ten to chápe. Ale kdo historii nezná, může ho to ovlivnit,“ vysvětluje Kubelka.

Dan Brown, autor stejnojmenné knihy, si pohrává s myšlenkou, že Ježíš zplodil s Máří Magdalénou děti, jejichž potomci dodnes žijí. Katolická církev podle Brownovy smyšlenky tento příběh tají po tisíciletí a její organizace Opus Dei dokonce tajemství hájí i za cenu zločinů.

Jinak se katolická církev ve spíše ateistickém Česku snaží chovat k filmu neutrálně. V tomto duchu reaguje i sekretář litoměřického biskupa Martin Davídek.

„Je to literární fikce. Já věřím v evangelium. Proto jde tohle všechno mimo mne,“ uvedl a více film ani Kubekův krok nechtěl komentovat. „Takových fikcí už byly v dějinách tisíce,“ dodal. Část katolických představitelů v Česku ale považuje knihu i film za rouhání.

Jirkovský „cenzor“
Šifra mistra Leonarda není první film, který Miloš Kubelka nechtěl promítat. „Nehrál jsem ani Pokémony. Dozvěděl jsem se, jak v jiných kinech reagovaly děti - nebyly spontánní, neradovaly se ani nebály. Celou dobu seděly jako zařezané. Nechtěl jsem jim ubližovat. Ostatně ani Nova nekoupila všechny díly,“ vzpomíná správce městského kina na snímek, který přišel do českých kin před čtyřmi lety.

Přestože se objevily názory, že vlastně dělá cenzuru, nebojí se Kubelka, který je sám věřící člověk, že by jeho postoj kino poškodil a návštěvníci přestali chodit.

„Kromě filmů tu děláme koncerty, přednášky, besedy. A lidé píšou maily, že jsou spokojení,“ vysvětluje. Volnost při tvorbě programů má i proto, že kino je také v sousedním Chomutově, kam lze dojet trolejbusem. Kdo chce Šifru mistra Leonarda vidět, může si zajet tam.

Pokyn církve? Žádný nebyl
Žádnou přímou reakci ze strany církve na své odmítnutí filmu Kubelka nemá. Jen z doslechu ví o názoru chomutovského katolického představitele, že by se film promítat měl, ale s besedou, aby se vysvětlilo, co je pravda a co fikce.

„O tom možná budu uvažovat. Ale teď je program hotový a možné to bude až někdy v září. Je otázka, jestli pak o to bude ještě vůbec zájem,“ přemítá Kubelka.

Protesty ve světě
Proti filmovému zpracování Brownova bestselleru protestují představitelé církve v různých zemích. Promítání filmu zakázali například radní ve filipínské metropoli Manile a stažen byl také z běloruských kin.

Distribuci kontroverzního filmu chce zabránit také dvojice polských senátorů. Zástupci katolické církve v Polsku zase vyzývají k bojkotu filmu, a někteří dokonce tvrdí, že po zhlédnutí snímku by lidé měli jít ke zpovědi.

Právě odmítavé stanovisko mnoha církví v celém světě ale dělá filmu velkou reklamu, i když podle kritiků snímek, kde v hlavních rolích hraje Tom Hanks a Audrey Tautou, není nic jiného než běžný film. Tvůrci filmu k samotnému Brownovu příběhu nic nového nepřidali a ten, kdo zná knihu, zná i tajemství. A to je pro filmový thriller málo.

,