Tomáš Klus na pražském Majálesu 2014

Tomáš Klus na pražském Majálesu 2014 | foto:  Michal Šula, MAFRA

Nejspíš bude opět vyprodáno, říkají před pražským Majálesem organizátoři

  • 1
Lístky na Majáles, který se chystá 1. května v pražských Letňanech, se podle pořadatele festivalu Michala Šamánka nebudou na místě vůbec prodávat. Opakovat by se tak mohla situace z minulého týdne, kdy byl Majáles v Hradci Králové také předem vykoupený.

Šamánek věří, že areál pro dvacet tisíc lidí naplní nejen headlineři, kterými jsou Chinaski,Tomáš Klus či Michal Hrůza, ale i ostatní program. Na rozdíl od loňska pořadatelé zrušili kritizované elektronické čipy, které měly nahradit platbu hotovostí a přesunuli dění na travnaté plochy.

Majálesy, co se návštěvnosti týče, patří k největším festivalům u nás. Jak bude letošní ročník vypadat?
Zbavili jsme se věcí, které nefungovaly dost dobře. Od elektronických náramků jsme si hodně slibovali, ale nebylo to ono, tak už v nich pokračovat nebudeme. Po loňských zkušenostech stavíme areál trochu jinak, je více na trávě a studentské město je takřka v srdci festivalu. Změnou je také to, že se po dlouhé době Majáles koná v den volna, to znamená, že všichni si mohou užít průvod i celý Majáles hned od začátku.

Pořadatel Majálesů Michal Šamánek.

Jak se změny dotkly programu?
Čím se Majáles nejvíc liší od běžných festivalů, je jeho studentské srdce, v našem případě studentské město, kde jsou zóny jednotlivých univerzit, veřejných i soukromých a také mezinárodních studentů. V něm probíhá pestrý celodenní program a vystupují studentské kapely. Na velkých pódiích pak vystupují kapely, které jsou mezi mladými nejpopulárnější. Tam se snažíme mít to nejlepší, co Česká republika nabízí, ale i představit nové kapely, letos například Jelen, Atmo Music, Queens of Everything, Paulieho Garanda nebo Monikino kino. Jsme také první festival, na který se vrátí Michal Hrůza a po jeho vystoupení na hradeckém Majálesu víme, že se vrátil v ještě lepší formě, než kdy byl.

Právě hradecký Majáles byl letos vyprodaný. Čím si letošní zájem vysvětlujete?
O Majáles bývá vždy velký zájem, vyprodáno bylo i v roce 2012 a 2013. Letos jsme více přísní na kapacity areálů a zřejmě pomáhá i nižší cena vstupného.

Jak se díváte na kritiku, že jste z Majálesu udělali komerční festival, jak tvrdí pořadatelé konkurenčního studentského majálesu i další pořadatelé?
Majálesy si nejsou konkurenční. Je to typ oslavy a může jej pořádat kdokoliv od bolševika po kolotočáře. Majálesy jsme v roce 2004 začali pořádat po díře, která tu byla, protože je nikdo jiný nepořádal. Poprvé byly vždy zdarma, až poté jsme pro další rozšiřování kvality nenašli lepší financování než formou vstupného. Majáles tak v dnešní podobě existuje díky spokojeným návštěvníkům. Komerční je přece i majáles, který má vstup zdarma, ale točí pivo a z toho zisku pak platí kapely, ne?

Fotogalerie

Nejviditelnější je hudební program, ale co se vlastně na Majálesech děje kromě něj?
Majáles je opravdu velký festival, jeho širší program zasahuje celé jaro a tvoří jej mnoho doprovodných studentských akcí. Univerzity mají své organizační týmy a ty organizují jak akce širšího programu, tak velkou zónu na Majáles open-airu.

Letos jste přistoupili k nestandardnímu kroku, nebudete lístky prodávat na místě konání. Proč?
Předprodeje jsou tak silné, že se naplní dvacetitisícová kapacita dopředu. My si přejeme mít méně návštěvníků, ale o to více spokojených. Obrovský zájem je zatím i o Majáles v Brně, který chystáme na 7. května. Je dost možné, že se bude situace opakovat i tam.

Jaký je váš plán s Majálesy do dalších let? Loni jste měli velké plány o růstu.
Teď expanzivní myšlenky rozhodně nemáme, ale nových nápadů bude přes léto hodně.